WWF ile Dijital Karbon Ayak İzinizi Nasıl Azaltabilirsiniz?

WWF ile Dijital Karbon Ayak İzinizi Nasıl Azaltabilirsiniz?

Dijital karbon ayak izinizi azaltma

 

Dijital alışkanlıklarımızın çevresel etkilerini göz önünde bulundurmadan çevrimiçi faaliyetlerin kasırgasına kapılmak kolaydır. Enerji tüketen veri merkezlerinden elektronik cihazlarımızın üretim ve imhasına kadar, dijital seçimlerimiz genel karbon ayak izimizi önemli ölçüde etkilemektedir.

 

Hepimiz iklim acil durumu ve biyolojik çeşitlilik kaybıyla mücadele etme ve bunları tersine çevirme konusundaki sorumluluklarımızın daha fazla farkına vardıkça, dijital karbon ayak izimizi anlamak ve azaltmak her şirketin eko stratejisi için çok önemlidir. 

 

Araç takip sistemi ile filo optimizasyonu yaparak ve rölanti sürelerini kısarak %15'e varan yakıt tasarrufu sağlayın!

7/24 ulaşabileceğiniz size özel müşteri danışmanı ve özel DDOS koruması içeren metro internet ile şirketinizin en yoğun olduğu saatlerde bile eşit indirme yükleme hızı ile çalışma motivasyonunu koruyun!

 

Dijital karbon ayak izi nedir?

 

Dijital karbon ayak izimiz, dijital teknolojiyi kullanarak salınan toplam sera gazı (GHG) miktarıdır. Bu, veri depolama merkezlerine, dağıtım ağlarına ve kişisel cihazlarımıza güç sağlamak için kullanılan enerjiden elektronik ekipmanların üretimine ve imhasına kadar her şeyi içerir.

Biraz daha detaya indiğimizde, gönderdiğimiz her e-posta, ziyaret ettiğimiz her web sitesi, bulutta sakladığımız her fotoğraf veya belge CO2 emisyonlarımızı artırmaktadır.

 

Peki dijitalin karbon ayak izi nedir? 

 

2019 yılında dijital teknolojinin sera gazının yaklaşık %4'ünden sorumlu olduğu tahmin edilmektedir ve bu oranın her yıl %9 artacağı öngörülmektedir. Teknolojinin ne kadar hızlı ilerlediği ve bir sonraki sahip olunması gereken güncelleme veya cihaz için acele ettiğimiz göz önüne alındığında, bu muhtemelen düşük bir tahmin. Dolayısıyla, dijital karbon ayak izimizi azaltmanın iklim kriziyle mücadele çabalarında giderek daha fazla odak noktası haline gelmesi şaşırtıcı değil.

 

Teknoloji kullanımıyla ilişkili dijital karbon ayak izinin yanı sıra, cep telefonlarından dizüstü bilgisayarlara kadar güvendiğimiz teknolojiyi üretmenin de doğaya bir maliyeti var. Örneğin, akıllı telefonlar üretmek için kullanılan madenler doğaya ciddi zararlar vererek insanları ve vahşi yaşamı riske atabilir.

 

Dijital karbon ayak izinizi azaltmanın faydaları

 

En belirgin ve acil fayda, dijital karbon ayak izinizi azaltarak çevreye yardımcı olmaktır. Ancak sağlam iş avantajları da vardır.

  • Gelişmiş marka itibarı

İnsanlar destekledikleri şirketlerin çevresel etkileri konusunda giderek daha fazla endişe duyuyor. Sürdürülebilirliğe olan bağlılığınızı göstererek marka itibarınızı artırabilir ve gerçek çevre dostu girişimlere değer veren müşterileri çekebilirsiniz.

 

  • Azalan maliyetler:

Web sitenizi optimize etmek daha az enerji kullanmanız anlamına gelir, bu da daha düşük faturalarla sonuçlanır ve yenilenmiş teknoloji satın almak da para tasarrufu sağlayabilir.

 

  • Uyumluluk 

Birçok ülkede çevresel düzenlemeler güçlendirilirken, dijital karbon ayak izinizi azaltmak uyumluluk gerekliliklerine ayak uydurmanızı sağlayabilir ve işletmenizin iklim hedeflerine ulaşmasını destekleyebilir.

 

Dijital karbon ayak izinizi nasıl azaltabilirsiniz?

 

İyi haber şu ki, dijital karbon ayak izinizi küçültmenin pek çok hızlı, basit ve pratik yolu var:

 

  1. Ekran parlaklığını azaltın

Monitörlerinizin, tabletlerinizin veya akıllı telefonlarınızın parlaklığını ayarlamak ne kadar enerji kullandıklarını etkiler. Daha az parlak ekran ayarları seçerek daha az enerji kullanan "eko" ayarına geçmek, enerji tasarrufu yapmanızı sağlar.  Elbette, güvenli ve etkili çalışma için ekranların her zaman yeterince parlak olduğundan emin olmalısınız.

 

  1. Yenilenmiş teknoloji satın alın

En son teknoloji sürümleri küresel bir serbestliğe dönüşebilir. Bu hızlı tüketim, her yıl milyarlarca cihazın atılması anlamına geliyor. İster akıllı telefonlar, ister tabletler veya bilgisayarlar olsun, yepyeni ürünler satın almak yerine yeniden üretilmiş veya yenilenmiş cihazlar gibi alternatifleri değerlendirin. Çoğu zaman maliyetinin çok altında olmasının yanı sıra, yeni ürün üretimine olan talebi azaltarak sera gazı emisyonlarının düşürülmesine yardımcı olur.

 

  1. Yeşil barındırma sağlayıcılarına geçin

Ortalama bir web sitesine güç sağlamanın yılda 4.500 lbs CO2 ürettiği düşünülmektedir. Dijital emisyonlarınızı ve internet karbon ayak izinizi azaltmaya yardımcı olabilecek yenilenebilir enerji kaynakları kullanan yeşil bir barındırma sağlayıcısına geçme seçeneklerini araştırabilirsiniz.

 

 

  1. Web sitenizi optimize edin

Web sitenizi mümkün olduğunca enerji tasarruflu hale getirin. Resimlerinizi sıkıştırın ve içeriğinizi denetleyin. Düşük performans gösteren, güncelliğini yitirmiş veya eski sayfaları kaldırın ve ölü bağlantıları kesin. Ve web sitenizde gezinmenin kolay olduğundan emin olun, böylece insanlar istediklerini hızlı ve kolay bir şekilde bulabilirler.

 

  1. E-postaları optimize edin

Farkında bile olmayabiliriz, ancak e-postalarımızın çevre üzerinde büyük bir etkisi vardır. Tek bir e-posta 4 g ile 50 g arasında CO2 üretebilir ve depolanması yılda 10 g daha ekleyebilir. Bunu dünya çapında her dakika gönderilen tahmini 200 milyon e-posta ile çarptığımızda milyonlarca ton CO2'ye ulaşırız.

 

Gereksiz e-postaları en aza indirerek, istenmeyen haber bültenlerine abonelikten çıkarak ve eski e-postaları düzenli olarak silerek etkinizi azaltın. Belirli bir süre sonra (örneğin 5 yıl) personel e-postalarını otomatik olarak silen bir şirket veri saklama politikasına sahip olmak, eski verilerin yer kaplamasını azaltmaya yardımcı olur. Ve ekleri unutmayın. JPG'ler vb. çok fazla yer kaplayabilir, bu nedenle mümkün olduğunda bunları sıkıştırın ve azaltın.

 

  1. Enerji ayarlarınızı yapın

Cihazlarımızın çoğu enerji tasarrufu ayarlarıyla donatılmış olarak gelir. Ekiplerinizi dizüstü bilgisayarlarında, masaüstü bilgisayarlarında ve diğer cihazlarında daha çevre dostu ayarlar kullanmaya teşvik edin.

 

  1. Sürdürülebilir dijital alışkanlıkların teşvik edilmesi

Sürdürülebilir dijital alışkanlıkları benimsemeleri için ekibinize ilham verin. Cihazları bekleme modunda bırakmak yerine kapatın ve enerji tasarruflu ayarları kullanın.

 

İklim acil durumu büyüdükçe, karbon ayak izimizi azaltmak çok önemlidir ve dijital alışkanlıklarımız bu konuda büyük bir rol oynamaktadır. İklim ayak izinin yanı sıra teknoloji üretiminin doğa üzerindeki etkisini de ele almalıyız. Daha döngüsel bir ekonomi modeline geçmek, geri dönüştürülmüş ve yenilenmiş ekipmanlardan yararlanmak, yepyeni teknoloji üretmek için işlenmemiş hammadde talebini azaltmada önemli bir adımdır.

 

Bu basit adımları uygulayarak çevresel etkimizde bir fark yaratabilir ve daha sürdürülebilir bir gelecek yaratmaya yardımcı olabiliriz.

 

İşletmelerin atık, enerji, plastik ve daha fazlası dahil olmak üzere çevresel etkilerinin üstesinden gelmek için nasıl sorumluluk alabileceklerine dair eksiksiz bir genel bakış için WWF-UK'nin Sürdürülebilir Ofis Rehberi'ni okuyun.

İşletmeniz hakkında birebir tavsiye almak için V-Hub Dijital Danışmanlarımızdan birinden randevu alın