Wing, insansız hava araçlarıyla (drone) teslimat konusunda FAA onayı aldı

Wing, insansız hava araçlarıyla (drone) teslimat konusunda FAA onayı aldı

Wing, insansız hava araçlarıyla (drone) teslimat konusunda FAA onayı aldı

 

Google'un yan kuruluşlarından biri olan Wing, “drone” ile teslimat yapmak için Federal Havacılık İdaresi’nden (FAA) onay alarak ilk şirket oldu.

 

Wing’e verilen hava taşımacılığı onayı, şirketin ABD’de ticari teslimat yapmasına imkan sağlıyor.

 

Şirket Salı günü yayınladığı bir açıklamada, teslimat denemelerine bu yılın sonuna doğru başlamayı hedeflediğini duyurdu.

 

Wing sözcüsü, denemelerde kaç kişinin çalışacağı, kaç “drone” kullanılacağı ve ne tür ürünlerin teslimatının yapılacağını belirtmekten kaçındı.

 

“Drone”lar sürücüsüz olarak uçabiliyor, fakat Wing bunları kontrol altına alabilecek yer görevlilerini ihtiyaten hazır bulunduracak.

 

Google X projesi olarak başlayan Alphabet (GOOG) grubun üyesi olan Wing, Avustralya’da şimdiye kadar 70.000 test uçuşu gerçekleştirdiğini ve 3 binden fazla teslimat yaptığını açıkladı. Wing bu ay başında Avustralya’nın başkenti Kanberra’da sınırlı sayıda eve gıda ve diğer ürünlerin teslimatını yaptıklarını duyurmuştu.

 

Bugüne kadar, drone ile teslimat ABD’de sınırlı olarak ve Ruanda gibi ülkelerde daha büyük programlarda kullanıldı. Drone ile teslimatı destekleyenler bunların teslimat hızını artıracağını ve çevreye zararının diğer teslimat şekillerinden daha az olacağını belirtiyor. Avustralya’daki testlerinde, ortalama Wing teslimatı 7 dakika 36 saniyede tamamlandı. Satıcılar paketleri hazırlamak için 4 dakika harcarken, drone’lar yaklaşık 3 dakikada ürünü adrese ulaştırdı.

 

Drone’ların havaalanları, alçak uçuş yapan helikopterler ve aşağıdaki yayalar gibi yoğun ve karmaşık ortamlarda güvenli bir şekilde yol alması gerektiğinden, ABD hava sahasında drone uçurma konusu biraz karmaşık.

 

Wing, Virginia’nın genellikle pek yoğun olmayan Blacksburg ve Christiansburg gibi bazı bölgelerinde denemelere başlayacak. Firma, daha önce de Blacksburg’daki Virginia Tech kampüsünde burrito teslimatı yapmıştı.

 

Bu yeni teslimat hizmeti, ABD Ulaştırma Bakanlığı’nın Ekim 2017’de açıklanan deneme programında yer alıyor. Üç yıl sürecek olan bu program kapsamında test uçuşları yapmak ve geliştirmeleri teşvik için Virginia gibi bazı belgeler belirlendi. Katılımcılara gece uçuşları yaptırma ve insanların üzerinde uçurma gibi yenilikleri de kullanma esnekliği sunuldu.

 

ABD Ulaştırma Bakanı Elaine Chao, yaptığı bir açıklamada “Drone’ların test güvenli bir şekilde test edilmesi ve ekonomiye kazandırılması yolunda bu önemli bir adım” şeklinde konuştu.

 

Drone’larla teslimatı Amerikalıların yaşamının ortak bir parçası halinde getirmenin önündeki birçok engel varlığını sürdürüyor.

 

Güvenlik güçlerinin civardaki bir drone’un uçuşunun yasal olup olmadığını belirleyebilmesi için drone’ların uzaktan tespit edilebilir olması gerekecek, aksi takdirde sorun ortaya çıkabilir. Bu düzenlemeler halen geliştirilmeye devam ediyor.

 

Drone’ların insanların üzerinden ve geceleri de uçabilmesi ve uçaklar gibi insansız hava trafiği yönetim sistemine bağlı olmaları gerekiyor.

 

 

Güncelleme: 19.00 GMT (0300 HKT) 23 Nisan 2019

Matt McFarland, CNN Business  |  Washington, DC (CNN Business) 

23 Kasım 2022