Web sitenizden en iyi şekilde faydalanmanın yolları

Web sitenizden en iyi şekilde faydalanmanın yolları

Web sitenizin performansını optimize edip iyileştirmeniz için iki basit yöntem

 

Web sitenizi kurmak   ancak bulunması kolay, gezinmesi basit ve herkese erişilebilir olmasını sağlamak için düşünülecek çok daha fazla husus var.

 

Neyse ki basit uygulamaları izleyerek (ve bazı uzman araçlardan da yardım alarak) sitenizi optimize etmek zor bir iş olmaktan çıkıyor.

 

Web sitenizden en iyi şekilde faydalanmanız için birkaç yöntem sunuyoruz.

 

 • Site haritanızı oluşturun

 

Google gibi bir arama motorunun web sitenizi arama motoru sonuçları sayfasında (SERP) yerleştirmeyi seçtiği nokta, web sitenize gelecek ziyaretçi sayısı üzerinde büyük bir etkiye sahiptir. İlk SERP'teki siteler bütün trafiğin %71'ini alır. Bir arama motorunun web sitenizi nasıl sıraladığını anlamak, sıralamanızı nasıl iyileştireceğinizi bilmenin ilk adımıdır.

 

Arama motoru optimizasyonu (SEO), aslında SERP'in en tepesine çıkmakla ilgilidir. Web siteniz için bir site haritası oluşturmak gibi sıralamanızda gerçek bir fark yaratabilecek ufak değişiklikler yapılabilir.

 

Site haritası nedir?

İpucu "harita" kelimesindedir. Google'ın web sitenizin var olduğunu bilmesi için sitenin dizinlenmesi gerekir. Google'ın web sitenizi başarılı şekilde dizinlemesi için sitenizin bütün sayfaları ve bağlantılarından geçmesi gerekir. Yani, site haritası, Google'ı sitenizde dolaştıran bir haritadır ve işini yapmasına yardımcı olur; dolayısıyla web sitenizi arama sonuçlarında daha yükseklerde sıralama olasılığı artar.

 

Site haritaları oluşturmak kolaydır:

  • Wordpress kullanıyorsanız Yoast, sadece site haritaları yaratmakla kalmayan, aynı zamanda sitenizi arama motorları için daha çekici bir görünüme büründürmeye yardım eden başka faydalı SEO araçları da içeren ücretsiz bir eklentidir.
  • Farklı bir İçerik Yönetimi Sistemi (CMS) kullanıyorsanız yine https://www.xml-sitemaps.com/ adresindeki başka bir muhteşem ve ücretsiz aracı kullanabilirsiniz.
  • Son adım, bir site haritanızın olduğunu bildirmek için Google'a hatırlatma yapmaktır. Google'ın Arama Konsolu'na giderek ve sol kenar çubuğundaki "Site Haritaları"na erişerek site haritanızı gönder alanına yapıştırmanız yeterlidir.

 

Daha fazla sıralama ipuçları için gürültüye rağmen sesini duyurmak  adlı blog yazımıza bakın.

 

 • Herkese erişilebilir yapın

 

İnterneti bunca farklı insanın kullanması ve siteleri ziyaret etmek için kullanılan sayısız farklı cihazla sitenizi mümkün olduğunca erişilebilir kılmanız önemlidir. Örneğin, görme bozukluğu olan bir kişi web sitenizi ziyaret ettiğinde ekran okuyucusu veya metin okuma gibi araçlara erişebiliyor mu? Birisi web sitenizi bir tabletle ziyaret ettiğinde görüntüler hâlâ iyi görünüyor mu, metni okuyabiliyor mu?

 

Şu konuları dikkate almak gerekir:

  • Kelime seçimlerinizi basitleştirin ve uzun cümleleri kısaltın, böylece içeriğiniz daha kolay okunur
  • Video ve görüntülerinize "alt etiketler" ekleyin, böylece görme bozukluğu olan kişiler (veya internet hızları düşük kişiler) medyanızın bir açıklamasını okuyabilir.
  • Okuma bilmeyenlere yardım etmek için ses seçenekleri düşünün ve duyma bozukluğu olan kişiler için bütün videolarınıza altyazı ekleyin.

 

 • Farklı cihazlarda çalışan duyarlı tasarım kullanın. Birçok dizüstü, telefon ve tablet tipi mevcuttur. Bütün bunlarda rahatlıkla görüntülenebilmesi için içeriğiniz büzülebilmeli, gerilebilmeli ve kendini uyarlayabilmelidir.

 

Web sitenizi optimize ederken düşünülecek çok şey var. Ama küçük bir araştırma ve birkaç temel araçla ne kadar çok ilerleyebileceğinize şaşıracaksınız.

 

Web sitenizi sonraki aşamaya taşıma konusunda daha fazla kılavuzluk için   iletişime geçin.

23 Nov 2022