Vodafone Business Cloud Day Etkinliğinden Öne Çıkanlar

Vodafone Business Cloud Day Etkinliğinden Öne Çıkanlar

MEXT Teknoloji Merkezi’nde düzenlenen Vodafone Business Cloud Day etkinliğinde bulut bilişim ekosistemi, bulut trendleri ve siber güvenlik stratejileri ele alındı. Türkiye’nin birçok farklı sektörde önde gelen şirketlerinden yönetici ve teknoloji liderini bir araya getiren etkinlik yüksek bir katılımla gerçekleşti.

 

İşletmelerin dijitalleşmesine liderlik etme vizyonuyla faaliyet gösteren Vodafone Business tarafından ilki geçen yıl düzenlenen Cloud Day etkinliğinin ikincisi 28 Kasım 2023 Salı günü MEXT Teknoloji Merkezi’nde gerçekleştirildi. Bulut bilişim dönüşümü, bulut ekosistemi ve siber güvenlik stratejileri gibi kritik konuların odakta olduğu etkinlikte birçok farklı sektörden şirketin yöneticileri bir araya geldi.

Dünyanın en kapsamlı dijital dönüşüm ve yetkinlik gelişim merkezi olan MEXT Teknoloji Merkezi’nde geniş bir katılımla gerçekleşen 2. Vodafone Business Cloud Day’in açılış konuşması Vodafone Türkiye İcra Kurulu Başkan Yardımcısı Özlem Kestioğlu tarafından yapıldı. Tüm gün süren etkinlikte, bulut teknolojileri ekosisteminden finans sektöründe bulutun geleceğine, iş sürekliliğinden bulut dönüşüm stratejilerine, bulut güvenliğinden teknoloji liderliğinin dönüşümü ve siber güvenlik tehlikelerine kadar önemli konular ele alındı. Vodafone Business Cloud Day panelistleri, gelişen teknolojiler ve şirketlerinin bulut dönüşümlerine öncülük edecek stratejilerini aktardı. Etkinlikte, bulut teknolojilerinin dönüştürücü etkisinin yanı sıra bağlantılı bir dünyada siber güvenlik tehlikelerine karşı korunma yolları da tüm yönleriyle değerlendirildi.

Dijital Türkiye 2030 Raporu söyleşisi

Vodafone Türkiye CEO’su Engin Aksoy’un Harvard Business Review Türkiye Genel Yayın Yönetmeni Serdar Turan’la birlikte gerçekleştirdiği Dijital Türkiye 2030 Raporu söyleşisi katılımcılardan yoğun ilgi gördü.

Vodafone Türkiye CEO’su Engin Aksoy’un söyleşideki konuşmasında şu sözleri ifade etti: “Geçtiğimiz aylarda paylaştığımız Dijital Türkiye 2030 Raporu’nda ülkemizin dijital dönüşüm sürecinin en önemli üç ayağı olan toplum, şirketler ve devleti mercek altına alırken, bu unsurların olmazsa olmaz bileşeni ve önkoşulu durumundaki altyapıyı da dördüncü eksen olarak incelemiştik. Raporumuzda şirketlerin temel dijitalleşme göstergelerindeki performansını değerlendirmek ve burada sağlanacak gelişimin ekonomik etkisini ölçmek üzere bir dijitalleşme endeksi oluşturduk. Bu endeksin çıktılarına baktığımızda ise dijitalleşmedeki 1 puanlık yükselişin, ülke genelinde yüzde 3’lük ilave GSYİH artışa eş değer olduğunu, yani 26 milyar dolarlık bir artış sağlayabileceğini gördük. Buradan da bir kez daha dijitalleşmenin önemini vurgulamış oluyoruz.”

 

“Uzmanına Sorduk” platformu tanıtıldı

Vodafone Business Cloud Day kapsamında Vodafone Business’ın, “Uzmanına Sorduk” adlı teknoloji odaklı eğitim videolarının yer aldığı yeni platformunun lansmanı da yapıldı. Vodafone Business web sitesi üzerinden herkesin erişebileceği videolarda, alanında uzman Vodafone uzmanları, IoT, eSIM, otomasyon teknolojisi gibi birçok farklı konuda bilgi paylaşacak.

 

Cloud Day etkinliği Türkiye’de bulut teknolojilerinin kullanımına yönelik farkındalığın artmasına katkıda bulunuyor

Vodafone Türkiye İcra Kurulu Başkan Yardımcısı Özlem Kestioğlu, Cloud Day etkinliğini değerlendirdiği açıklamasında şu sözleri ifade etti: “Yapay zekâ, IoT, hızlı ve güvenilir internet bağlantısı, veri analitiği gibi uygulamalar sayesinde bulut bilişim, gittikçe artan veri miktarını işleyip akıllı uygulamalar üzerinde çalışmamıza olanak tanıyan temel ve önemli bir teknoloji haline geldi. Türkiye’de bulut teknolojileri kullanımı istenilen düzeyde olmamasına rağmen, farkındalığın giderek artmasıyla, bu durumun da olumlu yönde değişeceğini düşünüyoruz. Bu sebeple 5G sağlayıcısı olduğumuz MEXT’te gerçekleştirdiğimiz Vodafone Business Cloud Day etkinliğimiz, bizler için çok önemli. Keyifle geçen bir etkinliğin ardından, önümüzdeki yıl da Vodafone Business Cloud Day’de farklı konu ve konuklarla bir araya gelmeyi sabırsızlıkla bekliyoruz.”