Üst Düzey Yetkililer Siber Saldırı Riskine Karşı Uyarıyor!

Üst Düzey Yetkililer Siber Saldırı Riskine Karşı Uyarıyor!

Yapay zekâdaki gelişmeler yaşamın birçok alanını olduğu gibi siber saldırıları da kolaylaştırıyor. Kısa bir süre önce ABD’de gerçekleşen Siber Güvenlik Konferansı’nda ABD’li üst düzey güvenlik ve istihbarat yetkilileri yapay zekânın beraberinde getirdiği ciddi siber güvenlik risklerine dikkat çekti.

 

Dijital Tarım, içinde bulunan sensör ve modüller aracılığı ile kurulu olduğu alana özel havadan ve topraktan aldığı verileri analiz ederek size ‘en iyi zamanlama’ önerileri sunar ve erken uyarı sistemisayesinde ürün zaiyatını en aza indirir.

Sahadaki motorlarınıza takılacak motor takip sistemi sayesinde araçlarınızın lokasyon bilgilerini kolayca takip edin, filo optimizasyonu ile yakıt tasarrufu sağlayın!

 

Yapay zekâ, sunduğu faydalarla birçok alanda ve endüstride devrim yaratmaya devam ediyor. Yapay zekânın, özellikle de iş dünyası açısından en önemli avantajları düşünüldüğünde listenin ilk sıralarında, verimliliği ve üretkenliği artırma yeteneği geliyor; tekrarlanan görevleri insanlardan daha hızlı ve daha doğru bir şekilde gerçekleştirerek çalışanların daha karmaşık ve yaratıcı görevlere odaklanmasına olanak tanıyor. Bu sayede ciddi oranda artan verimlilik, şirketler için maliyet tasarrufunun ve kârlılığın artmasını sağlıyor. Yanı sıra, büyük miktarda veriyi işleyerek değerli içgörüler ve modeller ortaya çıkarabilmesi de işletmelerin veriye dayalı kararlar almasına ve gelecekteki sonuçları tahmin etmesine olanak tanıyor. Otomasyon, müşteri deneyimleri ve sağlık hizmetleri gibi birçok farklı alanda hem günlük yaşama hem de çalışma şekillerine köklü bir değişim getiren bu teknoloji, gelişmeye ve ilerlemeye devam ettikçe yeni olanakların kapısını açıyor.

Ancak giderek yaygınlaşan yapay zekâ, tüm dünyada büyük bir değişimi tetiklerken, taşıdığı potansiyel risklere bağlı olarak ciddi endişelere de yol açıyor. Bu konuda hükümetler, lider şirketlerin yöneticileri ve karar vericiler, sık sık risklere ve yaptırım gerekliliklerine dikkat çekiyor. Kısa bir süre önce ABD’de düzenlenen Siber Güvenlik Konferansı’nda konuşan ABD'li üst düzey güvenlik ve istihbarat yetkilileri de yapay zekâdaki ilerlemelerin siber suçları kolaylaştırdığına dikkat çekti. Yapay zekânın sunduğu imkânların ve bilgisayar korsanlığı için gereken teknik bilgi ihtiyacını azaltmasının, dolandırıcılığı ve kara para aklamayı kolaylaştırabileceği belirtildi. 

Siber Güvenlik Konferansı'nda konuşan ABD Ulusal Güvenlik Ajansı Siber Güvenlik Direktörü Rob Joyce, çok yetenekli olmayan bilgisayar korsanlarının da normalde kendi teknik bilgileriyle gerçekleştiremeyecekleri siber saldırı operasyonlarını yapay zekâ kullanarak yönlendirdiklerine dikkat çekerken, yapay zekâdaki ilerlemelerin aynı şekilde kötü niyetli girişimleri tespit etmeye de yardımcı olduğunu ifade etti. FBI’dan yapılan açıklamada ise yapay zekânın siber saldırıları gerçekleştirmenin önündeki teknik engelleri azaltması nedeniyle siber saldırılarda bir artış gözlemlendiği belirtildi.

Öte yandan, yapay zekânın bazı mali suçları teşvik edebildiği, Manhattan ve Brooklyn ABD Başsavcılarının yaptıkları açıklamaların odağında yer aldı. Yapay zekânın dolandırıcılık ve kara para aklamayı kolaylaştırdığını öne süren açıklamalara göre örneğin, İngilizce bilmeyen bilgisayar korsanları kurbanlarının hesaplarına erişebilmek için yapay zekâ yardımıyla inandırıcı mesajlar oluşturabiliyor. Aynı şekilde, yapay zekâ ile oluşturulan sahte görüntü ve videolar, bankaların kara para aklamayı önlemek amacıyla müşterilerinin kimliklerini doğrulamak için tasarlanmış sistemlerini kandırmak amacıyla kullanılabiliyor.

 

Sistemlerinizi Giderek Artan Siber Risklere Karşı Koruyun

 

ABD’deki konferansta olduğu gibi, bu konuda yapılan diğer birçok açıklama da siber risk tehlikesi ve kapsamının, kaçınılmaz bir şekilde teknolojiye paralel bir şekilde geliştiğine dikkat çekiyor; ancak bu sorun karşısında en güçlü çözümün kaynağında da yine teknoloji yer alıyor. İnternetin ve IT altyapılarının kullanıldığı her sistem ve süreç siber saldırı riskiyle karşı karşıya olduğu için hem bireylerin hem de organizasyonların siber güvenliği ilk öncelik haline getirmesi son derece önem taşıyor.

İşletmeleri güvenlik ihtiyaçları doğrultusunda, proaktif bir yaklaşımla yönlendiren Vodafone Business, siber güvenlik altyapılarının oluşturulması ve geliştirilmesi konusunda proje bazlı ihtiyaca yönelik çözümler sunuyor. Uçtan uca siber güvenlik çözüm vizyonu ile siber güvenlik çözüm portföyü 4 temel aksiyon ekseninden oluşuyor: Ölç, Koru, Algıla ve Cevap Ver.

Vodafone Business Siber Güvenlik Operasyon Merkezi ve uzman analistleri, işletmelerdeki siber olayların 7/24 izlenmesini, raporlanmasını ve gerektiğinde şüpheli olaylarına müdahale edilmesini sağlıyor. Güvenli Erişim Yönetimi, bir diğer deyişle PAM çözümüyle işletmelerin yetkili hesaplarını güvende tutarak olası veri sızıntılarının önüne geçiyor. Değişen çalışma modelleriyle birlikte ön plana çıkan SSL VPN çözümü de işletmelerin çalışanlarının her yerden güvenli bir şekilde şirket kaynaklarına erişebilmelerini sağlıyor. Güvenlik Duvarı, DDOS Atak Önleme ve diğer altyapı çözümleri, olası zararlı içeriklerin ve hedefli siber saldırılarının önüne geçiyor. Siber İstihbarat Hizmeti ile bir kurumun veya varlığın güvenliğini tehdit eden mevcut ve potansiyel saldırılar hakkında bilgilerin toplanmasını, analiz edilmesini sağlayan Vodafone Business böylece veri sızıntılarını önleme ve finansal maliyetlerden tasarruf sağlama yönünde işletmelere destek oluyor.

Bilgi teknolojileri altyapınıza tam koruma sağlayacak bu çözümler hakkında daha ayrıntılı bilgi almak için buraya tıklayabilirsiniz.