Teknoloji ile Daha Yeşil Daha Ekonomik

Teknoloji ile Daha Yeşil Daha Ekonomik

Hem gezegenimiz hem de şirketinizin kârlılığı için iş operasyonlarınızı daha yeşil ve daha ekonomik hale getirecek çözümlere nesnelerin interneti teknolojisiyle ulaşabilirsiniz.

 

Günümüzün küresel ortamında işletmeler, sürdürülebilir uygulamaları benimseme konusunda giderek artan bir baskıyla karşı karşıya kalıyor. Daha çevre dostu olmak yalnızca şirketinizin yasal ve etik yükümlülüklerini yerine getirmesine yardımcı olmakla kalmaz, aynı zamanda çalışanlara ilham verebilir, yetenekli çalışanları çekebilir, müşterilerin ve yatırımcıların tercihlerini etkileyebilir. Dolayısıyla işletmelerin, yenilikçi teknolojileri benimsemesi ve çevre dostu yaklaşımları izlemesi yalnızca bir trend değil, günümüz dünyasında önemi giderek artan bir gereklilik. Bu sayede geleceğe yön verecek olan şirketler, maliyetlerini azaltmaktan itibar ve müşteri sadakatini artırmaya kadar önemli kazanımlar elde edebilir.

IoT ile Sayısız Fırsat

Heyecan verici bir teknolojik ve dijital devrim çağında yaşıyoruz. Sadece on yıl içinde dünyada ciddi bir değişime tanık olduk. Veri bilimindeki son gelişmeler sayesinde bugün yapay zekâ destekli akıllı asistanlar, sürücüsüz araçlar, cerrahi robotlar, akıllı kanser tespit sistemleri ve tabii ki Nesnelerin İnterneti (IoT) gibi teknolojiler parmaklarımızın ucuna geldi.

Halihazırda endüstrileri büyük bir hızla dönüştüren ve günlük yaşamlarımızda giderek daha fazla yer bulan IoT, esnek ve ihtiyaçlara göre uygulanabilir olduğu için sunduğu sayısız fırsatla bugün birçok sektörü ve iş kolunu dönüştürüyor.

Sürdürülebilir Balıkçılık

Teknolojiyi gerçek faydaya dönüştüren yenilikçi uygulamalar bugün birçok iş alanında yer bularak sorunların çözümüne, süreçlerin daha ekonomik ve yeşil olmasına katkıda bulunabiliyor. Akıllı ev sistemleri ve uzaktan çalışmayı kolaylaştıran sistemler gibi artık günlük yaşamın bir parçası olan uygulamaların yanı sıra iş süreçlerinde dijital süreçlerin pek de yer bulmadığı alanlarda bile bu teknolojilerin kullanım örnekleri giderek artıyor. Mesela balıkçılıkta…

Hatalı bir ağ, hedef dışı canlıları avlamak veya su koşullarındaki bir değişiklik, balıkçılar için soruna yol açarak müşterilere teslimatı geciktirebilir ve gelir kaybına yol açabilir. Dakikaların kritik önem taşıdığı bu süreci en iyi şekilde yönetmek isteyenIan Wightman adlı bir balıkçı, denize açılan balıkçıların su altında neler olduğunu anlamasına ve hedef dışı avı azaltmasına yardımcı olmak için tasarlanan cihazlardan yardım alıyor. Dünya Doğayı Koruma Vakfı (WWF) hedef dışı avı, yunuslar ve deniz kaplumbağaları gibi diğer hayvanların olta takımına dolanması olarak ifade ediyor. Hedef dışı avlar genellikle denize geri atılsa da çoğunlukla ölüyor veya hastalanıyor. Bu cihazlar, deniz canlılarının yaşamına ve ekosistemlere önemli bir katkıda bulunacak bir çözüm sunuyor.

Balıkçı Wightman'ın kullandığı LED ışıklı bir diğer cihaz da belirli balık türlerini çekebilmesine ve avlamak istemediği canlıları örneğin, yunusları uzaklaştırmasına yardımcı oluyor. Bunların dışında balık ağına bağlanan ve bir uygulama aracılığıyla su altında neler olduğunu görmesine olanak tanıyan bir kamerayı da kullanan Wightman daha önce ağın olabildiğince verimli çalışıp çalışmadığını anlamanın üç ila dört gün sürebildiğini ancak bu teknolojinin bunu bir güne düşürdüğünü ifade ediyor. Kullandığı üçüncü teknoloji ürünü ise su altına girdikten sonra çevredeki suların basınç, derinlik, sıcaklık gibi verilerini ölçmeye başlayan veri toplama sistemi. Ünite sudan çıktığında otomatik olarak kapanıyor ve verileri, balıkçıların daha sonra görüntüleyebileceği buluta gönderiyor. Wightman, kullandığı nesnelerin interneti çözümlerinin faydasını “Yakıt, zaman ve çaba israf etmiyoruz; her şey mümkün olduğu kadar verimli bir şekilde yapılıyor” diyerek ifade ediyor.

İhtiyacınıza göre proje bazlı çözümler için Vodafone Business IoT çözümlerini keşfedin!

Teknolojinin sunduğu sayısız fırsat ile faaliyet gösterdiğiniz sektör ve işletmenizin büyüklüğünden bağımsız olarak siz de işinizi dönüştürebilirsiniz. Çalışan verimliliğini artırabilir, daha iyi müşteri deneyimleri sunabilir ve tedarik zinciriniz, varlıklarınız ve operasyonlarınız hakkında görünürlük sağlayabilir, daha çevre dostu bir kuruluş olarak hem sürdürülebilirlik hedeflerinize hem de gezegenimizin geleceğine katkıda bulunabilirsiniz.

Vodafone Business, işletmenizin en önemli ihtiyaçlarına yanıt verecek doğru teknolojiyi bulmanıza yardımcı olmak ve IoT yolculuğunuzu kolaylaştırmak için ihtiyaçlarınıza ve önceliklerinize en uygun çözümleri sunuyor.

Vodafone Business’ın IoT çözümleri hakkında daha fala bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.