Ortam Koşullarını Takip Ederek Nasıl Verimliliği Sağlarsınız

Ortam Koşullarını Takip Ederek Nasıl Verimliliği Sağlarsınız

İşletmeler, farklı makineler ve iş süreçleri için çalışma ortamındaki ısı, nem ve basınç gibi pek çok parametreyi takip ederek verimliliği artırabilir. Bunun için de sıcaklık sensörü veya nem sensörü gibi alarm sistemi mantığıyla çalışan farklı sensörler; üretim tesisleri, depolama alanları, laboratuvarlar gibi pek çok mekânda kullanılır.

 

Bu tarz sıcaklık sensörü benzeri cihazların kullanılma nedenleri arasında başta işletmelerin faaliyet gösterdiği endüstriyel alanlarda ihtiyaç duyduğu optimum koşulların sağlanması, ideal koşulları elde ederken ürün kalitesinin de artırılması, enerji verimliliğinin optimize edilmesi, güvenlik standartlarının karşılanması gibi pek çok farklı sebep gelir. Peki, bir sıcaklık sensörü, iş verimliliğine nasıl katkı sağlar? Ortam koşullarının takip edilmesi ile işletmelerin elde edeceği avantajlar neler?

 

7/24 ulaşabileceğiniz size özel müşteri danışmanı ve özel DDOS koruması içeren metro ethernet ile şirketinizin en yoğun olduğu saatlerde bile eşit indirme yükleme hızı ile çalışma motivasyonunu koruyun!

Cihazlarınızın arasındaki bağlantıyı data hattı (M2M) Paketleri ile kolayca sağlayın!

 

Bu soruların hepsini başta “Sıcaklık sensörü nedir?” gibi temel noktalardan yola çıkarak cevaplayalım.

 

Isı Sensörü Nedir? Isı Sensörü Ne İşe Yarar?

 

Sıcaklık sensörü, üretim süreçleri için bir alarm sistemi görevi görür. Ortam sıcaklığını ölçerek bilgi akışını sağlayan sıcaklık sensörü; ilgili alanların ısı enerjisi miktarını veya soğukluğunu düzenli olarak ölçer, dijital veya analog çıkış üreten sıcaklıkta olası fiziksel değişikliklerin takibini yapar.

 

Temaslı veya temassız sıcaklık sensörü olmak üzere iki farklı çeşide sahip olan bu sensörleri kullanarak sadece ısıyı takip etmek yerine ortam koşulları takibi hizmeti alarak hem sıcaklığı hem de nemi kontrol edebilir, tek bir panel üzerinden yönetimlerini sağlayabilirsiniz.

 

Ortam Koşulları Takibi Hangi Hizmetleri Sunuyor?

 

Ortam koşulları takibi ile kritik operasyonlarınızın ısı ve nem seviyelerini takip ederek kontrollerini sağlayabilir, üretim kayıplarınızın önüne kolayca geçebilirsiniz.

●       Isı Takibi

-80 ilâ +70 derecenin arasında hassas ölçüm yapar. 24 saat kayıt özelliğine sahip olan ortam koşulları takibi hizmeti, süreçlerinizin uygun sıcaklıkta gerçekleştiğini garanti altına alır. Süreçteki sıcaklık aksamalarından doğacak kalite problemleri ve kayıpları engeller.

●       Nem Takibi

İşletmenize nem sensörü olarak yerleştirilen bu cihazlar, bulundukları bölgenin nemini kontrol eder. Nem hassasiyetine sahip ürün ve ekipmanlarda yaşanabilecek olası kayıpları engeller, su baskını gibi durumlarda anında bildirim göndererek yaşanan olumsuz duruma müdahale etmenizi sağlar.

●       Elektrik Pano Takibi

Elektrik panolarında zamana bağlı koşullardan dolayı gözlenebilen gevşemeler veya montaj aksaklıkları gibi durumlar, aşırı ısınmayla bir araya geldiklerinde hem arızalara hem de yangın gibi olumsuzluklara sebep olabilir. Ortam koşulları takibi ile pano sıcaklığını takip eden bir alarm sistemi kurabilir, elektrik panosunun izinsiz açılmasında dahi alarm çalmasını sağlayabilirsiniz.

 

Neden Makine ve Süreçlerin Isı ve Nem Kontrolünü Sağlamalısınız?

 

Nem sensörü ve ısı sensörü gibi cihazlarla makine ve iş süreçlerinin kontrollerini sağlamanız pek çok farklı açıdan önemlidir:

 

  • Ürün kalitesini artırmak için

Pek çok alanda, ürünlerin kalitesi ile üretim işlemi sırasındaki ısı ve nem düzeyinin doğrudan ilişkisi vardır. Hatta pek çok sektörde sıcaklık ve nem seviyesi, üretim sırasında belirli düzeyde tutulmak zorundadır. Örneğin ilaç endüstrisinde üretim sırasında belirli sıcaklık aralığının gözetilmesi, ilaçların güvenilirliği açısından kritik öneme sahiptir.

 

  • Enerji verimliliğini sağlamak için

İşletmedeki makinelerin ısı ve nem kontrolünün yapılması, enerji verimliliği sağladığı gibi enerji tüketimini optimize ederek maliyetleri de düşürebilir.

 

  • Cihaz ömrünü uzatmak için

Bazı cihazlar, belirli nem ve ısı koşullarına dayanıklıdır. Eğer uygun ısı ve nem kontrolü uygulanırsa ekipmanların ömrü uzayacak, aşınma ve yıpranma oranları azalacaktır. Böylece hem üretim verimliliği hem de cihaz kullanımı açısından sürdürülebilirlik süreçlerini hayata geçirebilirsiniz.

 

  • Güvenliği yükseltmek için

Kimya gibi yanıcı maddelerin geniş yer tuttuğu endüstrilerde ısı ve nem kontrolü ile güvenliğin doğrudan ilişkisi vardır. Belirlenmiş sıcaklık ve nem koşullarının aşılması pek çok güvenlik sorununa neden olur.

 

  • Performansı üst seviyeye çıkarmak için

Bazı makineler, belirli sıcaklık ve nem koşullarında üst düzey performans sergiler. Dolayısıyla ortam izleme cihazı kullanarak bu makinelerin ideal sıcaklık ve nem düzeyinde çalıştığından emin olarak performanslarını üst seviyede tutabilirsiniz.

 

  • Ürünlerin raf ömrünü uzatmak için

Sadece üretim aşamasında değil, depolama sırasında da da sıcaklık sensörü veya nem sensörü ile sıcaklığı ve nemi ideal değerlerde tutabilirsiniz. Böylece başta gıda ve ilaç gibi hassas ürünlerin bozulma risklerini azaltıp raf ömürlerini uzatabilirsiniz.

 

Sıcaklık ve Nem Takip Sistemlerinin İşletmenize Faydaları Nelerdir?

 

Ortam izleme cihazı ile sahip olacağınız sıcaklık sensörü ve nem sensörü gibi takip mekanizmaları, sadece ideal ofis sıcağı gibi gündelik kullanımlarla sınırlı değildir. Ortam koşullarının takibini sağlayan bu cihazlar, üretim verimliliğini artırıp ortam koşullarını iyileştirme konusunda yardımcı olur.

 

Sıcaklık ve nem takip sistemi olarak kullanılan bu cihazlar; sıcaklık ve nem değerlerinin raporlanması, 7/24 takibi, kalite standartları ve üretim koşullarının her zaman üst seviyede tutulması gibi önemli katkılarda bulunur.

 

Verimliliği ve iş kalitesini artırmak için tercih edebileceğiniz diğer çözümler ise şu şekildedir:

●       İş Takibi

İşletmenizin envanterini ve personellerini tek bir arayüzden takip etmenizi sağlayan İş Takibi çözümü ile doğru kaynak yönetimini sağlayabilir, verimliliğinizi artırabilirsiniz. Bu hizmet ile iç mekân konum takibini yaparak yetkisiz alanlara giriş bildiriminden hareketsizlik alarmına kadar pek çok özelliğe sahip olur, iş kazalarının da önüne geçebilirsiniz.

●       Verimlilik Takibi

Makinelerinizin enerji tüketimini ve performansını yakından takip edebileceğiniz Makine Verimlilik Takibi çözümü ile ideal seviyede çalışmayan makineler için anında bildirim alır, farklı makineler arasında performans raporu çıkarabilirsiniz.

●       Enerji Takibi

Elektrik panoları ve makinelerinize takılan sensörler ile çalışan Enerji Takibi çözümü ile hem anlık hem de geçmişe dönük enerji tüketiminizi takip ederek verimliliğinizi üst seviyeye çıkarabilirsiniz.

●       Personel Takip Sistemi

Çalışanlarınızın sosyal mesafelerini koruduğundan emin olmanız için geliştirilen Personel Takip Sistemi; çevrim içi ve çevrim dışı takip özellikleriyle çalışan kartlarının gerçek zamanlı veri akışını sağlar.

Vodafone Business Red Enerji Çözümleri hakkında daha ayrıntılı bilgiye ise buradan ulasabilirsiniz.