İşte web sitenize daha fazla insan çekmenin sırları

İşte web sitenize daha fazla insan çekmenin sırları

Geri bağlantı nedir ve işletmenizin websitesine nasıl etki ederler?

Artık SEO'yu (Arama Motoru Optimizasyonu) ve  SEO’nun neden önemli olduğunu öğrendiğinize göre, web sitenizin arama motoru sonuçları sayfasında  daha üst sıralarda yer almasını sağlamak için aksiyon almanız gerekir.

Geri bağlantılar SEO'nun kritik bir bileşenidir. Bu yüzden ne olduklarını, nasıl çalıştıklarını bilmek önemlidir.

 

Geri bağlantı (Backlink) nedir?

Basit anlatımıyla geri bağlantı(backlink), bir web sitesi sizin sitenize bağlandığında oluşturulan bir bağlantıdır. Geri bağlantı SEO için çok önemlidir, diğer güvenilir web sitelerinden bir güven onayı alındığını gösterir. Ayrıca, arama motorlarının anahtar kelimelere ve konulara dayalı olarak sitenizdeki bilgilerin ne kadar güvenilir ve alakalı olduğunu belirlemesine yardımcı olurlar.

Örneğin işletmeniz kozmetik ürünleri satıyor diyelim. Bir online güzellik dergisi veya bir blog, sayfanızın bağlantısını içeriyor olsun. Bu durum markanızın aramalarda keşfedilebilirliğini artıracaktır. Ayrıca ziyaretçiler bu bağlantılara tıklayarak sitenize gelebilir böylece sitenize daha fazla ziyaretçi çekmiş olursunuz.

Çok sayıda site web sayfanıza geri bağlantı veriyorsa, bu durum içeriğinizin güvenilir olduğunu ve anahtar kelimeler aratıldığında tanıtılmaya değer olduğunuzu gösterir.

 

Geri bağlantı başka ne faydalar sağlar?

Geri bağlantı(Backlink), yalnızca daha fazla kişinin web sitenizi ziyaret etmesine katkıda bulunmaz. Aşağıdaki gibi başka avantajları da vardır:

 

  • İlişki kurma –Diğer sitelerin sizin sitenize bağlanması için, genellikle önce sektörünüzdeki diğer sitelere ulaşmanız gerekir. Bu işbirliğinin ilk amacı bir geri bağlantı kazanmaktır. Diğer yandan da sektörünüzdeki etkili markalarla uzun vadeli ilişkiler kurmanıza da yardımcı olur.
  • Marka bilinirliği – Geri bağlantı, markanızı güçlü bir ses olarak konumlandırmanıza katkı sağlar. İlgili web siteleriyle bağlantı kurmak, markanızı tanıtmaya ve güvenilirliğini oluşturmanıza yardımcı olur.
  • Yönlendirme trafiği oluşturma - Yönlendirme trafiği, bir kullanıcının başka bir web sitesinde veya sosyal medyada markanızı görüp Google'da sitenizi ziyaret etmesidir. Yönlendirme trafiği genel olarak geri bağlantılardan gelir. Dolayısıyla işletmeniz doğru geri bağlantıları aldığında daha fazla insanı web sitenize çekebilirsiniz.

 

Nasıl geri bağlantı 'kazanılır'?

Geri bağlantı almak zor bir iş olabilir. Pek çok işletme geri bağlantılar için diğer sitelere ödeme yapar. Ancak bu aslında Google'ın politikasına aykırıdır ve web sitenizin ceza almasına neden olabilir.

Peki, diğer siteleren geri bağlantı kazanmanıza yardımcı olabilecek basit adımlar nelerdir? Ücretsiz bir geri bağlantı kullanarak tüm geri bağlantıları takip edebilirsiniz. Böylce bağlantılar oluşturabilir ve web sitenizin sıralamasını yükseltebilirsiniz. Bu ücretsiz geri bağlantı, aşağıdaki özellikleri barındırır:

 

  1. Rakip analizi – Rakiplerinizin her birini analiz etmeden önce bir listesini yapmalısınız. Daha sonra, her bir rakibin URL'sini arama çubuğuna eklemelisiniz. Bu, web sitelerine bağlanan tüm bağlantıları gösterecektir. Ardından en popüler olan sayfaları tarayabilirsiniz. Raporlama işlevi sayesinde rakiplerinizin hangi makalelere odaklandığını görebilir ve buna göre aksiyon alabilirsiniz.
  2. İçeriği inceleyin – Rakiplerinizin yazdığı benzer makalelere bir göz atabilirsiniz. Nelerin eksik olduğunu ve nelerin iyileştirilmesi gerektiğini anlayıp daha ilgi çekici makaleler yazabilirsiniz.
  3. Etkileşimli hale getirin – İçeriğinizin daha görsel ve etkileşimli hale getirebilirsiniz. Örneğin resimler, videolar, GIF'ler, infografikler ve animasyonlar eklemek web sitenizi daha ilgi çekici hale getirmeye yardımcı olabilir.
  4. Hedeflenen erişim – Rakibinizin web sitesine bağlanan herkese e-posta gönderin ve ürününüzün ne kadar basit, daha iyi ve daha fazla değer kattığını ayrıntılı olarak açıklayın.

 

Geri bağlantı kazanmak oldukça fazla manuel çalışma gerektirir ve bu nedenle birçok işletme bu önemli bağlantılara sahip değildir. Ancak, geri bağlantılar sayesinde rekabette öne geçebilir, daha üst sıralarda yer alabilir ve web sitenize daha fazla insan çekebilirsiniz. 

 

Geri bağlantılar ve bunların işletmenize nasıl fayda sağlayacağı hakkında daha fazla bilgi edinmek ister misiniz? Bizimle bağlantı kurarak V-Hub Dijital Danışmanlar ile bilgi alışverişi yapabilirsiniz

İşletmenizi nasıl koruyabileceğiniz konusunda daha fazla bilgi edinmek ister misiniz? V-Hub Dijital Danışmanları ücretsiz, özel destek sunabilir