İşinizi Tehditlerden Koruyun: Perakende Veri Güvenliği Önemi

İşinizi Tehditlerden Koruyun: Perakende Veri Güvenliği Önemi

Siber saldırıların yaklaşık yarısı küçük işletmeleri hedef alıyor ve bu işletmelerin yalnızca yüzde 14'ü bu tür saldırılar karşısında kendilerini koruyabiliyor.

 

Akıllı Fabrikalar, işletmelerin dijitalleşme yolculuğunda ihtiyaç duydukları veri toplama, entegrasyon ve otomasyon altyapısını sunar, üretim süreçlerini optimize eder.

 

Çevrimiçi alışveriş dünya genelinde ağırlığını artırmaya devam ederken perakende sektöründe faaliyet gösteren küçük ölçekli işletmeler ve esnaflar da dahil, tüm işletmeler kaçınılmaz olarak e-ticarete yöneliyor. Web siteleri, mağaza hesapları ve dijital işlemler sayesinde veriler her zamankinden daha kapsamlı hale geliyor; buna paralel olarak verilere yönelik saldırı ve ihlal riskleri giderek artarken gerekli güvenlik önlemleri uygulanmadığı takdirde bu riskler ciddi tehditlere dönüşebiliyor.

Üstelik, siber saldırılar tüm işletmeler için tehdit olmakla beraber konu küçük işletmeler veya esnaflar olduğunda bu tehdit daha da büyüyor. Tüm işletmelere, özellikle de küçük ve orta ölçekli işletmelere yönelik siber saldırıların daha sık, hedefli ve karmaşık hale geldiği görülüyor. Accenture tarafından yayınlanan Cost of Cybercrime (Siber Suçların Maliyeti) Araştırması'na göre de siber saldırıların yüzde 43'ü küçük işletmeleri hedef alıyor ancak bu işletmelerin yalnızca yüzde 14'ü kendilerini savunmaya hazır güvenlik önlemlerine sahip olduklarını belirtiyor. 

1-10 çalışanlı şirketlere özel tarifeler, ek paketler, iş yeri interneti ve bulut tabanlı çözümleri görüntülemek için esnafa özel çözümler  sayfamızı ziyaret edin!

 

7/24 ulaşabileceğiniz size özel müşteri danışmanı ve özel DDOS koruması içeren metro internet ile şirketinizin en yoğun olduğu saatlerde bile eşit indirme yükleme hızı ile çalışma motivasyonunu koruyun!

 

Riskler

Bir siber saldırı bir işletmenin yalnızca normal operasyonlarını aksatmakla kalmıyor, aynı zamanda hassas IT varlıklarına ve altyapısına, gerekli bütçe veya kaynaklar olmadan onarılması imkansız olabilecek zararlara da yol açıyor. Ponemon Enstitüsü tarafından yayınlanan Siber Güvenliğin Durumu Raporu'na göre, dünya çapındaki küçük ve orta ölçekli işletmelerin siber saldırılarla ilgili son deneyimlerinden öne çıkanlar şöyle:

  • Yetersiz güvenlik önlemleri: Yüzde 45'i aldıkları önlemlerin saldırıları azaltmada etkisiz olduğunu söylüyor.
  • Saldırı sıklığı: Yüzde 66'sı son 12 ay içinde siber saldırı yaşadı.
  • Saldırıların arka planı: Yüzde 69'u siber saldırıların giderek daha hedefe yönelik hale geldiğini söylüyor.

Daha önce ciddi bir siber saldırı yaşamamış olsanız bile müşterileriniz, güvenliklerine ve gizliliklerine öncelik verdiğinizi bilmek istiyor. Bu konu dijital çağa hızla ayak uyduran tüketiciler için özellikle önem taşıyor. Veri güvenliğinizin zayıf olduğu izlenimi bile, müşterilerinizin rakiplerinizi tercih etmesine neden olabilir. Aynı şekilde güvenilir bir işletme olmak da rakipleriniz arasında öne çıkmanıza yardımcı olur.

 

Perakendede Veri Güvenliğinin Önemi

Sayısız dinamikten etkilenen perakendecilikte birçok farklı sürecin bir arada uyum içinde yönetilmesi gerekiyor. Kısıtlı kaynaklara bağlı olarak bu durum esnaflar için biraz daha zorlayıcı olabiliyor ve dolayısıyla veri güvenliğine gerekli önceliği vermek güçleşebiliyor. Siber Risk İçgörü Endeksi’ne göre 50'den az çalışanı olan işletmelerin yüzde 47'si siber güvenliğe herhangi bir fon ayırmıyor ve küçük işletmelerin yüzde 51'i herhangi bir IT güvenlik önlemi kullanmıyor. Ancak veri güvenliğini geri plana atmak, işletmeniz için üstesinden gelinmesi zor sonuçlara yol açabilir.

Günümüzde çevrimiçi alışverişin popülaritesi arttıkça ve perakendeciler müşteri verilerini toplamanın ve kullanmanın önemini anladıkça siber güvenliğe daha fazla vurgu yapılıyor. Bir işletme olarak topladığınız verileri korumaktan da sorumlusunuz. Bilgisayar korsanlarının müşterilerinizin bilgilerini çalması sizi yasal sonuçlarla karşı karşıya bırakabilir. E-ticaret, mobil ödemeler ve temassız işlemler alışverişi daha kolay hale getirse de bu kolaylık, dijital perakende ekosistemindeki güvenlik açıklarından yararlanmak isteyen siber suçluların iştahını kabartıyor.

Verilerinizi güvence altına almak için gerekli yaklaşıma ve savunma sistemine sahip olmak;

  • Veri İhlali Riskini En Aza İndirir: Giderek yaygınlaşan veri ihlalleri, sizi çok sayıda olumsuz sonuçla karşı karşıya bırakabilir. Örneğin, veri koruma yasalarına uyulmaması para cezalarına yol açabilir. Ayrıca saldırganın sisteminize ve veri tabanınıza vermiş olabileceği zararları onarmak için de bütçe ayırmanız gerekir. Bununla birlikte veri güvenliğinizi iyileştirmeniz ve gerekirse veri kurtarma işlemi yapmanız da gerekir. Uygun veri güvenliği önlemlerini almak veri ihlali riskini en aza indirerek işletmenizi korur.

  • Tüketici Güvenini Oluşturur: Giderek daha bilinçli hale gelen tüketicilerin tercihlerinde güvenlik belirleyici bir rol oynuyor. Potansiyel müşteriler ve mevcut müşterileriniz sizden verilerini güvende tuttuğunuzu garanti etmenizi bekliyor. Cisco Müşteri Gizliliği Raporu’nda tüketicilerin yüzde 76'sı, verilerinin korunması konusunda güvenmedikleri bir şirketten satın alım yapmayacaklarını belirtirken yüzde 81’i de kişisel verileri işleme şeklinin, bir işletmenin müşterilerine bakışının ve saygısının göstergesi olduğunu ifade ediyor.

Size Rekabet Avantajı Sağlar: Veri güvenliği; veri ihlallerini en aza indirmenin ve müşteri güvenini oluşturmanın yanı sıra şirketinizin öne çıkan gücü de olabilir. Güvenliğe gösterdiğiniz hassasiyet, işletmenizin daha fazla tercih edilmesine yardımcı olarak rakiplerinizin önüne geçmenizi sağlar.

Perakendede Veri Güvenliğini Artırmak için Cihazlarınızı Antivirüs Çözümü ile Koruma Altına Alın!

Perakende işletmelerinin iş süreçlerini yürüttükleri sistemler ve cihazlar yüksek siber saldırı riski altında olduğu için veri güvenliği, oldukça ciddiye alınması gereken bir konu. Bu sadece sizi siber saldırılara karşı güçlendirmekle kalmaz aynı zamanda satışlarınızı artırmanıza, müşteri güvenini güçlendirmenize ve veri ihlallerinin işletmenize getirebileceği yüksek maliyetli zararların önüne geçmenize yardımcı olur. Siber saldırı riski karşısından en güçlü silahınızın önlem olduğunu unutmayın.

Vodafone Antivirüs size bunun için güçlü bir çözüm sunuyor. Bir tehdit koruma yazılımı olarak düşünebileceğiniz Vodafone Antivirüs çözümü ile fidye yazılımı ve kötü amaçlı yazılımlara karşı önlem alarak, tehditlerin önüne geçebilirsiniz.  Gelişmiş tehditlere karşı kapsamlı koruma sağlayan Antivirüs yazılımı, tüm cihazlarınızı fidye ve hedef odaklı saldırılardan koruyor.

 

12 ay sabit ve oldukça avantajlı bir fiyatla size tek lisans üzerinden 3 cihaz koruması sağlayan Vodafone Antivirüs’ün kolay kurulum, saldırılara karşı koruma, otomatik güncelleme gibi sunduğu birçok avantajı keşfetmek için tıklayın.