IOT’yi Farkında Olmadan Kullandığımız 10 Alan

IOT’yi Farkında Olmadan Kullandığımız 10 Alan

Nesnelerin İnterneti (IoT), günlük yaşamlarımızı daha verimli yönetmemize, daha fazla kontrole sahip olmamıza olanak tanıyor. Peki bunu biz farkına varmadan nasıl başardı? Ellerimizde, bileklerimizde ve evlerimizde. Nesnelerin İnterneti, çiftçilerin bir buzağının ne zaman doğmak üzere olduğunu bilmelerine bile yardımcı oluyor! Nesnelerin İnterneti'nin günlük hayatımızı iyileştirdiği ve şekillendirdiği 10 yolu açıklayalım.

 

  1. Akıllı termostatlar

Akıllı termostatlar alışkanlıklarınıza, hava durumu tahminlerinize ve kişisel tercihlerinize uyum sağlayarak evinizi parmağınızı bile kıpırdatmadan ısıtabilmenizi sağlar. Tüm bunlar HIVE gibi akıllı termostatlara sahip bir uygulama aracılığıyla yapılıyor ve hatta akıllı radyatör vanalarıyla her odayı akıllı hale getiriyor. Bir daha asla boş bir evi veya odayı ısıtmayın!

 

  1. Fitness takipçileri

Fitness takipçileri, bileğinizde teknoloji meraklısı bir kişisel antrenör bulundurmak gibidir. Akıllı saatler oksijen seviyelerini izleyebilir, adet döngülerini takip edebilir, adımlarınızı sayabilir ve elbette egzersiz rutininizden en iyi şekilde yararlanmanıza yardımcı olabilir. Bu, Nesnelerin İnterneti teknolojisinin en kişisel halidir ve zamanı da söylerler!

 

  1. Bağlantılı arabalar

Yerleşik navigasyon sistemine sahip ilk seri üretim otomobil 1990 yılında yollara çıksa da o zamandan bu yana çok yol kat etti. Arabanızda Bluetooth bağlantısı, çarpışma algılama veya yerleşik WiFi varsa, bu kısmen IoT sayesindedir. Sanal yardımcı pilotunuz, önünüzdeki araçla güvenli bir mesafeyi korumanıza, şeritten ayrılma uyarısı vermenize ve en sevdiğiniz şarkı listesini istediğiniz kadar yüksek sesle çalmanıza yardımcı olabilir.

 

  1. Akıllı buzdolabı

Buzdolabınız size göz mü kırptı? Belki. Akıllı buzdolapları market alışverişinde devrim yarattı. Mağazadaysanız ve herhangi bir şeyin bitip bitmediğini kontrol etmek istiyorsanız, buzdolabının kamerasını kontrol etmeniz yeterlidir; bir daha hiçbir şeyi unutmazsınız. Sanal alışveriş listenize öğeler ekleyebilir, sıcaklığı kontrol edebilir ve hatta akıllı hoparlörünüze bağlanabilirsiniz. Hepimiz mutfakta dans ediyoruz değil mi?

 

  1. Görüntülü kapı zilleri

Yalnızca Aralık 2020'de Amazon 400.000'den fazla Ring akıllı kapı zili sattı. IoT sayesinde kapınıza cevap vermek için evde olmanıza bile gerek yok. Ev güvenliği görevi de gören yenilikçi görüntülü kapı zilleri sayesinde mülkünüze göz kulak olabilir ve bir daha hiçbir paketi kaçırmazsınız. Akıllı yanıtlar ayarlayabilirsiniz ve Google Nest cihazı da yüz tanıma özelliğine sahiptir.

 

  1. Evcil hayvan kameraları

Evcil hayvan kameraları kürklü ebeveynler için oyunun kurallarını değiştiriyor. Bu, evcil hayvanınızın onları sizden daha çok seveceği korkusu olmadan sanal bir evcil hayvan bakıcısına sahip olmak gibidir. Nerede olursanız olun dört ayaklı arkadaşlarınıza göz kulak olabilirsiniz. Bazı evcil hayvan kameraları, siz evde olmadığınızda bile evcil hayvanınızın akşam yemeğini asla kaçırmamasını sağlamak için ödül dağıtıcıları ve zamanlayıcılar gibi ek özellikler içerir.

 

  1. Akıllı aydınlatma

Akıllı ampuller ve aydınlatma sistemleri, mükemmel rahatlık veya parti havasını yaratmak için etkinliklerinize veya tercihlerinize göre ambiyansı ayarlayarak kontrolü ele alıyor. Dışarıdayken birinin evi gibi görünmesi için ışıkları açın veya elektrik faturalarını düşük tutmak için tatilden önce ışıkların kapatıldığından emin olun.

 

  1. Sanal asistanlar

Alexa, Siri veya Google Assistant gibi sanal asistanlar evlerimize eklediğimiz en popüler IoT cihazlarından bazılarıdır. Sorularınızı yanıtlamak, en sevdiğiniz şarkıları çalmak ve birkaç tanesini hatırlatmak için her zaman oradalar. Onlar sadece asistan değiller; onlar neredeyse ailenin bir parçası, ancak doğum günlerini unutursanız kızmazlar.

 

  1. Akıllı kahve makineleri

Taze demlenmiş kahve kokusuyla uyanmak istiyorsanız akıllı bir kahve makinesini istek listenize ekleyin. En sevdiğiniz kahveyi seçin ve zamanlayıcıyı ayarlayın, gerisini o halledecektir. Beklemede kişisel bir baristaya sahip olmak gibi.

 

  1. Akıllı ev güvenliği

İç ve dış mekan kameraları, evinizin güvenliğini artırmanın ve dünyanın her yerinden evinizi kontrol etmenin harika bir yoludur. Herhangi bir şüpheli aktivitede sizi bilgilendirir, caydırıcı olur ve çocuklarınızın eve güvenli bir şekilde vardığını bildirirler.

IoT'nin gücünün birçok kaynağından biri kolaylıktır ve sürekli büyüyen Nesnelerin İnterneti, her seferinde bir akıllı cihaz kullanarak sihrini çalıştırıyor.

 

 

Nesnelerin İnterneti iş ve ev yaşamınızın daha sorunsuz yürümesine yardımcı oluyor, ancak daha fazlasını öğrenmek için V-Hub Dijital Danışmanlarımızdan 1‘e 1 tavsiye alın.