IoT'ye Başlarken: IoT cihazları işim için uygun mu?

IoT'ye Başlarken: IoT cihazları işim için uygun mu?

Nesnelerin İnterneti (kısaca IoT) bir bilimkurgu romanı için harika bir başlık gibi görünebilir ancak artık kurgu değil ve evde ve işteki günlük yaşamlarımızı kolayca dönüştürebiliyor.

 

7/24 ulaşabileceğiniz size özel müşteri danışmanı ve özel DDOS koruması içeren metro ethernet ile şirketinizin en yoğun olduğu saatlerde bile eşit indirme yükleme hızı ile çalışma motivasyonunu koruyun!

Cihazlarınızın arasındaki bağlantıyı data hattı (M2M) Paketleri ile kolayca sağlayın!

 

Masaüstü bilgisayarları, dizüstü bilgisayarları, akıllı telefonları ve tabletleri unutun. IoT, geleneksel olarak akıllı olmayan cihazların veya araçların internetle etkileşime girebildiği, birbirleriyle 'konuşabildiği' ve etkinlikleri ve görevleri kolaylaştırmak ve otomatikleştirmek için yapay zekayı kullanabileceği bir dijital bağlantı dünyasını ifade eder.

IoT cihazlarının sizin için uygun olup olmadığı çeşitli faktörlere bağlı olabilir, ancak paha biçilmez iş avantajları ve çok önemli rekabet avantajı sağlayabilirler. Peki küçük işletmelere yönelik bazı IoT cihazları nelerdir?

 

 

IoT cihazları nedir?

 

 • Aydınlatma

Akıllı aydınlatma sistemleri veya ampuller sadece ev için değildir. Floresan ışıkların sert parıltısından kurtulun ve bunun yerine ofise girerken canlı gün doğumuna doğru yürüyün. Işıklar günün doğal ritmine uyacak şekilde rengi ve parlaklığı değiştirebilir, gün ortasındaki durgunluğu ortadan kaldırabilir ve takımınızın enerjisini artırabilir.

Aynı zamanda donuk alanları dinamik, üretkenlik odaklı cennetlere dönüştürerek operasyonlarınızda devrim yaratmanıza da yardımcı olabilir. Odaklanmış çalışma için sakinleştirici maviler, beyin fırtınası oturumları için sıcak kehribarlar veya sunumlar için enerji verici yeşiller oluşturmak üzere ruh halinizi sesinizle veya akıllı telefonunuzla kontrol edin.

Akıllı aydınlatma, çalışanların refahına yardımcı olmasının yanı sıra son derece verimlidir; potansiyel olarak en az %75 daha az enerji kullanır ve geleneksel ampullere göre 25 kata kadar daha uzun ömürlüdür. Ayrıca boş alanları tanıyarak parlaklığı azaltabilir veya tamamen kapatabilir. Bu, bütçeniz ve gezegeniniz için iyi bir haber.

 

 • Isıtma

Çoğu işyeri termostat savaşlarına aşinadır. İşletmenizin büyüklüğü ne olursa olsun, her zaman birden fazla katmanın altında titreyen birileri bulunurken, bir başkası da tişört ve şort giyerek mutlu oluyor.

Akıllı termostatlar ikliminizi kontrol etmenize yardımcı olarak iş yerinizi dinamik konfor bölgelerine dönüştürebilir.

Akıllı termostatlar, mutfak saunaları veya toplantı odası titremeleri yerine işletmenizin ritmini öğrenir, sıcaklıkları doluluk ve hava durumuna göre uyarlar, üretkenliği artırmak ve enerji faturalarını düşürmek için rahat bir sığınak yaratır.

 

 • Güvenlik

Akıllı güvenlik sadece nöbet tutmakla ilgili değildir. Bu, bir adım önde olmakla ilgilidir. IoT, akıllı telefonunuzdan veya tabletinizden 7/24 otomatik izleme, anlık uyarılar ve proaktif tehdit tespiti sağlamak için bir dizi sensörü, ışığı, alarmı ve kamerayı koordine edebilir.

Yaklaşan bir figür hakkında bizi uyaran kameralara ve kapı zillerine aşinayız, ancak akıllı güvenlik, evinizin rahatlığında yakınlaştırmanıza, dost canlısı teslimat görevlisini tespit etmenize ve bir kapının kilidini uzaktan açmanıza olanak tanıyabilir.

Ve uzaktan erişimle bitmiyor. Yapay zeka destekli bazı kameralar, yanlış alarmları önlemek için çalışanlar ile davetsiz misafirler arasındaki farkı belirleyebilirken, sensörler kırık pencereleri veya şüpheli sıcaklık değişikliklerini tespit ederek, potansiyel olarak dramatik bir ışık gösterisini ve davetsiz misafirler için kulakları sağır edecek bir senfoniyi tetikleyebilir.

 

 • Envanter yönetimi

Yorucu e-tablolar ve stok sayımları yerine IoT, engelleri etkili bir şekilde aşabilir, ürün düzeylerini izleyebilir ve öğeleri otomatik olarak yeniden sıralayabilir; potansiyel olarak depolama maliyetlerini azaltırken zamanı ve yönetimi kısaltabilir. Müşterilerinizi mutlu edecek, sorunsuz ve zamanında bir süreç için tüm tedarik zinciri yolculuğunu bile takip edebilir.

IoT'yi stok ortamı kontrolü için de kullanabilirsiniz. Çiçekler, yiyecekler veya diğer bozulabilir ürünler gibi belirli bir sıcaklıkta tutulması gereken ürünlerin sıcaklığını izleyebilirsiniz.

Hepsinden iyisi, trendleri analiz edebilir, en iyi (ve en kötü) satıcıları belirleyebilir ve etkin, veriye dayalı kararlar için zirveleri tahmin edebilirsiniz.

Ancak her zaman ara sıra denetimler yaptığınızdan emin olun; teknoloji her zaman mükemmel değildir!

 

 • Varlıkları izleme

Envanter yönetimi sahip olduğunuz şeylerle ilgiliyse varlık takibi kimin neye sahip olduğuna ve bunu nasıl kullandığına odaklanır; özellikle inşaat, kiralama, teslimat hizmetleri ve hatta sağlık hizmetleri gibi sektörlerde faydalıdır. Kayıp bir öğeyi çılgınca aramak yerine IoT, ofisler ve hatta kıtalar arasında gerçek zamanlı konumunu anında belirleyebilir ve bunların çalışır durumda olup olmadığını size bildirebilir.

Ayrıca bir şeyin ne kadar süreyle kullanıldığını izleyebilir ve ne zaman bir servise veya değişime ihtiyaç duyulabileceğini tahmin ederek arıza süresini azaltabilir ve kullanım ömrünü maksimuma çıkarabilir. Akıllı sensörler ayrıca kayıp veya hırsızlığı önlemek için şüpheli hareketlere veya yetkisiz kullanıma karşı sizi uyaran dijital bir bekçi köpeği gibi davranır.

 

 • Sağlık ve refah

Çalışanlarınızı hareket etmeye, esnemeye, yürümeye veya mola vermeye teşvik eden giyilebilir teknoloji, daha sağlıklı ve daha mutlu bir iş gücüne yol açabilir. Daha az stres, daha iyi uyku ve daha iyi alışkanlıklar aynı zamanda daha az hastalıklı gün ve şirketin sağlık bakım maliyetlerinde daha hafif bir yük anlamına da gelir. IoT ayrıca çalışan etkinliklerindeki eğilimleri belirlemenize de yardımcı olabilir, böylece sağlıklı yaşam programlarını belirli ihtiyaçlara göre uyarlayabilirsiniz. Sadece hafif bir dokunuşla olduğundan emin olun. Amaç, ekibinizin yavaşlamasına neden olacak, mikro düzeyde yönetilen bir görev değil, kişisel refah yolculuğu için hafif bir dürtmedir.

 

 

IoT cihazları nasıl çalışır?

Perde arkasında IoT gerçekten dört adımlı basit bir süreçtir:

 

 1. Veri toplama

Sensörler, iş operasyonlarınızın gerçek zamanlı bir resmini oluşturmak için sıcaklık, hareket ve müşteri etkileşimleri gibi bilgileri toplar.

 

 1. Veri iletimi

Bu veriler kablosuz olarak Wi-Fi, Bluetooth veya mobil ağlar aracılığıyla güvenli bir bulut platformuna internete aktarılır.

 

 1. Veri analizi

Güçlü algoritmalar rakamları inceleyerek gözden kaçırmış olabileceğiniz gizli kalıpları ve eyleme geçirilebilir içgörüleri ortaya çıkarır.

 

 1. Otomatik işlemler

Cihazlarınız ayarları değiştirerek, uyarılar göndererek veya önceden programlanmış görevleri tetikleyerek harekete geçer.

İşte bir örnek: bir toplantının ardından, doluluk sensörlerinin ışıkları kapatması ve oda boşaldığında klimayı ayarlaması, enerji ve maliyet tasarrufu sağlıyor. Veya bir çiçekçinin akıllı toprak sensörleri nemi analiz eder ve susamış bitkiye hızlı bir içecek sağlamak için bağlı akıllı sprinklerleri tetikler.

 

 

IoT cihazları küçük işletmeler için uygun mu?

Sundukları somut ticari faydalar nedeniyle cevap genellikle evettir. Başarının anahtarı doğru cihazları seçmek ve bunları mevcut operasyonlarınıza sorunsuz bir şekilde entegre etmektir.

 

IoT cihazları dünyası bunaltıcı olabilir; dolayısıyla bir IoT sistemi düşünüyorsanız göz önünde bulundurmanız gereken dört adım:

 

 • İhtiyaçlarınızı belirleyin

IoT'nin anlamlı bir etki yaratabileceği alanları belirleyin. Stok kontrolü, müşterilerle bağlantı veya enerji verimliliği olsun, net bir anlayış çok önemlidir.

 

 • Cihazları ve platformları araştırın

Özellikleri, maliyetleri ve bunların kullanımının ne kadar kolay olduğunu karşılaştırın ve sektörünüz ve bütçeniz için tasarlananlara odaklanın.

 

 • Küçük başlayın

Daha büyük ve daha cesur bir adım atmadan önce durumu test etmek, deneyim ve güven kazanmak için tek bir IoT projesini pilot olarak uygulayın. Akıllı ışıkları, prizleri veya termostatları düşünün.

 

 • Bir uzmana danışın

Yalnız değilsin. Mevcut kaynakları kullanın ve başlangıçtaki yolculuğunuzda ilerlemenize, teknolojik engellerden kaçınmanıza ve güvende kalmanıza yardımcı olması için uzmanlarla konuşun.

 

 • Öğrenmeye devam edin

Nesnelerin İnterneti bir gecede gerçekleşen dönüşümlerle ilgili değildir. Bu bir keşif, adaptasyon ve sürekli öğrenme yolculuğudur. Ne kadar çok deney yaparsanız, o kadar çok olasılık keşfedebilirsiniz. Ve sürekli olarak yeni teknolojilerin ortaya çıkmasıyla birlikte, bir adım önde olmak için her zaman dikkatli olun.

 

 

IoT cihazlarının potansiyel iş faydaları nelerdir?

IoT cihazları, aşağıdakiler gibi çok sayıda iş avantajı sunabilir:

 

 • Verimliliği ve üretkenliği artırın

Aydınlatma ve ısıtma, stok kontrolü ve varlık yönetimi gibi görevleri otomatikleştirerek zamanınızı ve kaynaklarınızı daha stratejik işler için serbest bırakın.

 

 • Değerli bilgiler edinin

Enerji tüketiminden yaya trafiğine kadar her şeye ilişkin verileri takip edin, böylece ihtiyaç duyulan yerlerde iyileştirmeler yapabilirsiniz.

 

 • Müşteri deneyimini iyileştirin

Kişiselleştirilmiş öneriler, etkileşimli bilgiler veya teslimatların uzaktan izlenmesi gibi akıllı hizmetler sunarak müşteri memnuniyetini ve sadakatini artırın.

 

 • Maliyetleri azaltın

Enerji kullanımını optimize edin, ekipmanın arıza süresini en aza indirin ve hırsızlık veya kayıpları önleyin.

 

 • Güvenliği ve emniyeti artırın

Suçun önlenmesine yardımcı olmak ve çalışanlarınızın ve müşterilerinizin güvenliğini sağlamak için tesislerinizi akıllı kameralar ve sensörlerle uzaktan izleyin.

 

 

 • Rekabet avantajı

Yenilikçi ve veri odaklı çözümlerle rekabette öne çıkın.

IoT ekosistemi gelişmeye devam ettikçe işletmeler operasyonel verimliliklerini artırma, müşteri memnuniyetini artırma ve paradan tasarruf etme fırsatına sahip oluyor. İşletmeniz ve bütçeniz ne kadar büyük olursa olsun, IoT cihazları dijital geleceği kucaklamak için uygun maliyetli ve ölçeklenebilir bir yol sunar.

 

IoT sistemleri ve işletmeniz için hangi IoT cihazlarının en iyi olabileceği hakkında daha fazla bilgi edinmek için bugün V-Hub Dijital Danışmanlarımızdan 1’e 1 tavsiye alın.