İnternetten Satış Nasıl Yapılır?

İnternetten Satış Nasıl Yapılır?

E-ticaret, günümüzün en popüler satış yöntemi ve sektörü olarak karşımıza çıkıyor. Piyasada potansiyel fırsatlara ulaşmak  yeni ürünler satmak isteyen girişimciler ve işletmeler e-ticaret ile ilgili detaylı bilgi edinerek satışlarını gerçekleştirmek ve e-ticaret platformlarında ürünleri ile ilgili bir pazar oluşturmak için çalışmalara başlıyor. Bu şekilde e-ticaretin sunduğu birçok avantaj ile birlikte marka büyümelerini gerçekleştirmiş oluyorlar.

 

Online satış yapmak isteyen işletmelerin rakipleri ile daha kolay rekabet ederek gelirlerini ve marka bilinirliklerini arttırmaları için dikkat etmesi gereken basamaklar ve uymaları gereken kurallar var. Bu kurallara uymayan işletmeler internetten satış yapmak konusunda oldukça zorlanabiliyor ve hatta girişimleri başarısızlıkla da sonuçlanabiliyor.  İnternetten satış ile ilgili internetten nasıl satış yapılır, online satışta nelere dikkat edilir gibi merak edilen tüm konular ile ilgili hazırladığımız detaylı içeriğimizde, e-ticaret ile ilgili doğru adımları atmanızı sağlayacak tüm bilgileri edinebilirsiniz.

 

İnternetten Satış (E-ticaret) Nedir?

İnternetten satış, online satış ya da en bilinen adı ile e-ticaret, 90’lı yılların ortalarından sonra internet kullanımının artmasıyla ortaya çıkmış olan dijital ortamda çevrimiçi ticaret yapmak anlamına gelir. E-ticaret, bir çok web sitesinde ticaret yapılmasına veya sipariş verilmesine olanak sağlayan bir alışveriş türüdür. Tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de e-ticaret özellikle son yıllarda gözle görülür bir artış göstermiştir. Nasıl ki bir mağaza vitrininde ürünlerini sergiler, kampanyalarını afişlerle müşterilerine duyurursa; e-ticaret sisteminde de vitrinler web siteleri ya da diğer e-ticaret platformları olarak düşünülmelidir. Aynı şekilde ürünlerini bu platformlarda sergileyen markalar kampanya ve duyurularını yine bu kanallar üzerinden veya müşterilerine ulaşabilecekleri diğer reklam kanallarından duyurarak internet üzerinden satış yapmaktadır.

 

İnternetten Nasıl Satış Yapılır?

E-ticaret markalar için oldukça büyük avantajlar getirir. Özellikle dijitalleşen dünyada dünyanın hemen her yerinden dilediğiniz ürüne e-ticaret sayesinde bir tık ile ulaşmak mümkün hale geldiğinden, globalleşme ve büyüme yarışı içerisinde olan markalar ister istemez yönünü e-ticarete ve e-ihracata çevirmek zorunda kalıyor. Peki internetten satış nasıl yapılır ve izlenmesi gereken doğru adımlar nelerdir? Basitçe özetleyelim…

 

    ●Sektörünüze Karar Verin

E-ticarete başlamadan önce hangi sektörde faaliyet göstereceğinize karar vermelisiniz. Satacağınız ürünlerin piyasada var olan bir ürünün alternatifi mi yoksa bir niş mi olacağını belirleyerek, satış stratejinizi buna göre geliştirmelisiniz.

 

    ●Stratejinizi Belirleyin

Satmak istediğiniz ürüne karar verdikten sonra bu ürünün hedef kitlesi, bu hedef kitleye ulaşmanın yolları ve hedef kitleyi ürünlerinizi almak için nasıl ikna etmeniz gerektiği gibi detayları içeren bir satış stratejisi oluşturmalısınız. Aynı zamanda bu strateji ürün tedariği, depolama ve kargolama gibi diğer detayları da içermeli.

 

    ●Şirket Kuruluşunu Gerçekleştirin

E-ticaret için önemli olan konulardan biri de faaliyet göstereceğiniz alan ile ilgili bir şirket kurmanız gerektiği. E-ticaret de tıpkı fiziki ticaret gibi belli kanunlara göre işler. Bu nedenle evraklarınızı tamamlayarak bir şirket kurmalı ve ticari varlığınızı meşru hale getirmelisiniz.  Şirketinizi kurduktan sonra işbirliği yapacağınız kargo şirketi ve tedarikçiler gibi firmalar ile anlaşmalarınızı resmi olarak yapabilirsiniz.

 

    ●Sanal Pos İşlemlerini Tamamlayın

E-ticaretin en önemli özelliklerinden biri de ödeme işlemlerinin online olarak gerçekleştirilmesidir. Elbette bu konu yüksek güvenlik oluşturulmuş bir sistem içerisinde gerçekleşir. Sanal pos da hem kullanıcılar hem de e-ticaret faaliyeti gösteren firmalar için güvenli ödeme seçenekleri sunar. Sanal pos ile anlaşma yaparak ve web sitenize bu ödeme seçeneklerini entegre etmelisiniz.

 

    ●E-ticarete Uygun Web Sitesi Oluşturun

Ürünlerinizi internet üzerinden satabilmek için yukarıda da bahsettiğimiz gibi bir vitrine yani bir web sitesine ihtiyacınız var. Bu nedenle e-ticarete ve ürünlerinize uygun bir web sitesi yaptırmalısınız. Eğer ürünleriniz popüler pazaryerlerinde satışa uygunsa pazaryerleri ile web sitenizi entegre ederek birçok platformda satış yapabilirsiniz. Daha sonra ürünlerinizin fotoğraflarını bu platformlara yükleyerek mağazanızı oluşturmalısınız.

 

    ●Dijital Reklamları Önemseyin

Ürün veya hizmetlerinizi duyurmak için internet ortamında hedef kitlenize uygun platformlarda reklam yapmalısınız. Bu şekilde daha geniş hedef kitlelere ulaşabilir ve böylece satışlarınızı artırabilirsiniz. 

 

İnternetten Satış Kanalları Nelerdir?

E-ticaret sektörünün gelişimi ile birlikte internetten ürün satmak isteyen işletmeler için birçok satış kanalı da ortaya çıktı. İnternetten nasıl satış yapılır konusunda araştırma yapan işletmeler internet satış kanallarının hangileri olduğunu da merak ediyor. E-ticaret için bir çok farklı satış kanalı mevcut.

 

    ●E-ticaret siteleri

Web sitesi bir markanın vitrini olarak adlandırılabilecek alanlardır. Standart bir web sitesi üzerinden satış yapmak mümkün değildir. İnternetten satış yapmak istiyorum diyen işletmeler ise e-ticaret uyumlu bir web sitesine sahip olmalıdır. Bu anlamda güvenli bir e-ticaret hizmeti sağlayıcısı ile anlaşarak web sitenizi hazırlamanız en doğru adım olacaktır. Ancak bu şekilde hazırladığınız bir web sitesi üzerinden satış yaparken ödeme, kargolama ve depolama gibi ek süreçleri de sizin yönetmeniz gerekecektir.

 

    ●Pazaryerleri

Günümüzde en çok tercih edilen e-ticaret kanallarından biri pazar yerleridir. Pazaryerleri web siteniz ile entegre şekilde çalışan, ürünlerinizin daha fazla kişiye ulaşmasını sağlayan ve barındırdığı kampanyalar ile satışlarınızı artırmanıza yardımcı olan platformlardır. Bununla birlikte pazaryerleri yaptığınız satışlardan belli oranlarda komisyon alır.

 

    ●Sosyal Medya

Günümüzde değişen alışveriş alışkanlıkları ile e-ticaret için ortaya çıkan kanallardan biri de sosyal medya platformları. Popüler platformlar üzerinden hedef kitlenize uygun sayfalar açarak ve hatta mağaza oluşturarak ürünlerinizi tanıtabilir ve satış yapabilirsiniz. Bu platformların kendi reklam panelleri üzerinden uygun reklamları hazırlayarak hedef kitlenizi de genişletebilirsiniz.

 

İnternetten Satış Yapmak İçin Gerekenler Nelerdir?

İnternetten satış yapmak için gerekenler nelerdir diye merak edenler için kısaca bahsetmek gerekirse;

 

      ●Bir e-ticaret web siteniz olmalı,

      ●Resmi bir şirketiniz olmalı,

      ●Ürün tedarikçiniz belli olmalı,

      ●Kargo şirketinizi belirlemelisiniz,

      ●Satış stratejinizi belirlemelisiniz,

      ●Satış kanalınızı belirlemelisiniz.

 

Tüm bu maddeler size karmaşık geliyorsa ve e-ticarete nereden başlayacağınıza karar veremiyorsanız; Vodafone Business, Red Bulut Platformu ile e-ticaretle ilgili ihtiyacınız olan her şeyi tek pakette topluyor. E-Ticarete başlamak isteyen işletmeler, Vodafone Business’ın E-Ticaret Hizmetiyle pazaryeri ve kargo entegrasyonları, e-ihracat ek paketi, altyapı, güvenlik, destek ve alışveriş modülleri gibi tüm ihtiyaçlarını ellerinin altında bulabiliyorlar.

 

İnternetten Satış Yapmanın Avantajları Nelerdir?

E-ticarete başlama evresinde olanlar için internetten satış yapmanın avantajları merak ediliyor. Online satışın sunduğu bazı önemli avantajlar var. Bunlardan bazıları aşağıdaki gibi listelenebilir.

 

      ●E-ticaret ile 7 gün 24 saat satış yapılabilir,

      ●İnternet üzerinden yürütülen kampanyalarla çok daha fazla kişiye ulaşılabilir,

      ●Elektrik, su, doğalgaz ve personel maaşı gibi fiziki mağaza giderleri e-ticarette yoktur,

      ●Fiziksel mağazalara ulaşabilecek müşteri sayısı belirli bir sayı ile sınırlıyken e-ticaret mağazalarını ziyaret edecek ve ürün satın alacak müşteri sayısının bir sınırı yoktur,

      ●Rakip ve hedef kitle analizleri ile markaların büyümesi daha kolay şekilde gerçekleşir,

      ●Fiziki mağazalarda sergilenebilecek ürün sayısı belliyken e-ticaret mağazalarında sınırsız sayıda ürün sergilenebilir ve satılabilir.

 

İnternetten Satış Yapmak Neden Önemlidir?

E-ticaret sayesinde işletmeler daha az sermaye ile daha hızlı şekilde büyüyebilir. Ayrıca e-ticarette yerel bir marka olsanız dahi kısa süre içerisinde global bir markaya dönüşme imkanı vardır. İnternet üzerinden birçok müşteriye ulaşabilme imkanı olduğundan marka bilinirliği ve ürün satışları da fiziki mağazaya göre oldukça hızlı şekilde gerçekleşir. Bu gibi nedenlerle internetten satış yapmak oldukça önemlidir.

 

Vodafone Business Red Bulut Platformu ile e-ticarete yeni başlayan işletmeler, e-ticaret ile ilgili gereksinimlerine kolaylıkla ulaşabiliyor. Üstelik ücretsiz 1 ay deneme ve %33 indirim fırsatı ile Vodafone Red Bulut platformu e-ticarete adım atan tüm işletmelerin yanında.

23 Nov 2022