Herkes için daha iyi bir kültür yaratmak için işyerinde çeşitliliği teşvik

Herkes için daha iyi bir kültür yaratmak için işyerinde çeşitliliği teşvik

Çalışanlarınızın şirket içi süreçlere dahil edildiklerini hissetmelerini sağlamak, işletmenizde doğru kültürü oluşturmanıza yardım ederek büyük bir avantaj sağlayacaktır; bu da herkes için keyifli bir çalışma ortamı yaratılmasını sağlar. Bir çalışan çeşitlilik manifestosu, sizin için çalışan insanlara karşı taahhütlerinizi belirler ve bunların herkesin görebileceği biçimde sergilenmesini garantiler.

 

Bu, maaş ve ikramiyeler gibi ihtiyaçların ötesinde bir konudur. İnsanları motive eden şeyleri gösteren bir piramit modeli olan Maslow’un İhtiyaçlar Hiyerarşisi modeline aşina olabilirsiniz. İş bağlamında maaş ve ikramiyeler beklenen şeylerdir; oysaki çalışanları en çok motive eden unsurlar yeni beceriler öğrenme, heyecanlı projeler üzerinde çalışma ve dünyada bir fark yaratma fırsatının olmasıdır. Bu da gittikçe önem kazanmaktadır.

 

Future Ready Raporu'muzda da görüleceği üzere, şirketlerin %77'sinin gelecekte eğitim, teknoloji ve esnek çalışma saatlerinin daha önemli hale gelmesini beklediklerini tespit ettik.

 

Bir çalışan çeşitlilik manifestosu her çalışanın farklı olduğuna dair bir hatırlatmadır. Herkesin farklı ihtiyaçları, şartları ve hevesleri vardır. Bir çalışanın ihtiyaç duyabileceği veya istediği her şeyi yakalayan ortak bir amaçlar kümesi oluşturmak mümkün olmasa da tüm çalışanların sürece dahil olduğunu hissetmesini sağlayan bir kültür yaratabilirsiniz.

 

Kültürün anlamını düşünürsek insanların kendi değerlerine dayalı olarak davranış ve birbirlerine karşı tutum biçimi olduğunu söyleyebiliriz. Bu yüzden, çalışanlarınızın iş yaşamlarında izleyecekleri değerleri nasıl oluşturacağınız size kalmıştır.

 

İş’de, manifestonuzda bu değerleri hayata geçirmenin yolları:

  • Eğitim
  • Açık ve samimi tartışmalar için odak grupları
  • Uluslararası Kadınlar Günü gibi farkındalık günlerinin kutlanması
  • Açık ve iletişimi iyi bir liderlik ekibi

 

Şirketin ötesine de uzanır. Değerlerinizin birlikte çalıştığınız tedarikçiler ve müşterilerin değerleriyle uyumlu olup olmadığını düşünün; böylece oluşturmak istediğiniz dahil edici ve çeşitlilik barındıran ortam işletmenizin çeperinin ötesine uzanabilir.

 

Ayrıca şirketinizin insanları işe alma yaklaşımına bakmak da yararlı olabilir:

  • Halihazırda ne tür kriterleriniz var?
  • Daha fazla çeşitlilik barındıran bir işyerini desteklemek için bunların tekrar gözden geçirilmesi gerektiğini düşünüyor musunuz?
  • Çeşitli yeteneklere öncelik veren bir istihdam ajansınız var mı?
  • Başvuru sürecinizde işletmeniz için çeşitliliğin ve dahil etmenin önemini açıklayan bir bilgilendirme var mı?

 

Son olarak, isteyen ekip üyelerinizi hikayelerini paylaşmaya teşvik edin; böbürlenmeleri veya öğüt vermeleri için değil, gerçekleştirdiğiniz ilerlemeyi göstermek ve başkalarına sizinle birlikte öğrenmelerine ve değişmelerine yardım etmek için.

 

Daha fazla çeşitlilik barındıran ekiplerin daha yüksek performans gösteren ekipler oldukları kanıtlanmıştır. Şu anda bir çalışan çeşitlilik manifestonuz yoksa ve istihdam sürecinizi de gözden geçirmediyseniz harika fikirler, yeni çalışma yöntemleri ve en önemlisi işletmenizi daha iyiye doğru geliştirmek için doğru insanlara sahip olma imkanını kaçırıyor olabilirsiniz.

 

Daha fazlasını öğrenmek istiyorsanız bir Dijital Danışmanımızla bugün görüşün.

23 Nov 2022