Görsel Verilerinizi Gerçek Değere Dönüştürün

Görsel Verilerinizi Gerçek Değere Dönüştürün

Görüntü işleme teknolojisiyle iş süreçlerinizi nasıl iyileştirebilirsiniz?

 

Verileri işlemenin önemi, yeni kurulan şirketlerden çok uluslu kuruluşlara kadar ölçeğinden ve faaliyet sektöründen bağımsız olarak tüm işletmeler için artmaya devam ediyor. Verileri toplamak, analiz etmek ve yorumlamak için gereken süreçlerin dijitalleştirilmesi, işletmelerde verimliliği önemli ölçüde artırmakla birlikte süreçlerin çok daha zahmetsiz bir şekilde yürütülmesini sağlıyor. Bu alanda önemli bir rol oynayan teknolojilerden görüntü işleme, görüntü verilerini analiz edip faydaya anlamlandırarak kritik süreçleri iyileştirmenin yolunu sunuyor.

Bir sistemin veya yazılımın görüntülerdeki nesneleri, insanları, yerleri ve eylemleri tanımlama yeteneğini ifade eden görüntü işleme teknolojisi, görüntüleri bir kamera sistemi aracılığıyla tanımak için yapay zeka ve eğitimli algoritmalarla birlikte makine görüşü (machine vision) teknolojilerini kullanıyor. Bu sayede müşteri profillemesi, iş yeri güvenliği, otonom stok yönetimi, kalite kontrol ve daha birçok alanda önemli kolaylıklar sunuyor. Görüntü işleme teknolojisi ile örneğin;

  • Görsel verilerden elde edilen içgörüler ile bir mağazadaki tüketici davranışlarını daha iyi anlamayı bu sayede odaklanmış ve kişiselleştirilmiş deneyimler sunmayı kolaylaştırıyor.
  • Sayım, ölçüm gibi işlemlerin kameralar aracılığıyla yapılmasıyla süreçleri hızlandırıyor, hataları engelliyor ve verimliliği artırıyor.
  • İzinsiz yerlere giriş, ekipman güvenliği gibi güvenlik kontroller kolayca gerçekleştiriliyor.
  • Uygun kamera sisteminin olması durumunda ekstra bir yatırım yapmaya gerek kalmıyor.
  • Otomasyon ile denetim görevlerinin tutarlılığı ve kalitesi iyileştirilebiliyor; iş akışları optimize edilebiliyor.
  • Üretim sürecinde kusurlu ürünler otomatik olarak tespit ediliyor, bu da yüksek kaliteli üretim süreçleri sağlıyor, üretim kesintilerini önlüyor.
  • Süreçlerdeki hataların erken tespiti hızlı önlem almayı sağlıyor.
  • İşgücü gerçek zamanlı olarak takip edilerek en fazla ihtiyaç duyulan alanlara yönlendirilebiliyor.
  • İş sağlığı ve güvenliği iyileştiriliyor.

 

Şirketinizi Görüntü İşleme Teknolojisinin Gücüyle Geleceğe Taşıyın

 

Vodafone Business tarafından sunulan Görüntü İşleme Teknolojisi, görüntü işlemenin ve yapay zekanın yeteneklerini, şirketinizin beklentilerine göre hazırladığı özel algoritmalarla sunarak size ihtiyaç duyduğunuz çözümü sağlıyor.

Perakende Analitiği Çözümü, mağazanızdaki müşterilerin yoğunluğunu, duygu durumunu, demografik özelliklerini raporlayarak, müşteri profil, davranış ve yoğunluğuna göre doğru kaynak yönetimi yapmanıza yardımcı oluyor. Örneğin, müşterilerinizin duygu durumlarını ölçerek ürün ve hizmetlerinizi iyileştirebilir, müşteri memnuniyetini ölçebilirsiniz. “Müşteri Profilleme” ile müşterilerinizin yaş ve cinsiyet dağılımını raporlayabilir, ürün ve hizmetlerinizi müşterilerinize göre optimize edebilirsiniz.

Üretim Sektörüne Yönelik Görüntü İşlemeÇözümü, işletmenizde herhangi bir anomaliyi anında tespit etmenizi, çalışanlarınızın performanslarını analiz etmenizi, istenmeyen yerlere girildiğinde uyarı almanızı ve işletmenizin güvenliğini korumanızı sağlıyor. “Personel Verimlilik Analizi” ile çalışanlarınızın hareketlerini analiz ederek performanslarını takip edebilir; koruyucu ekipman kullanımı, hareketsiz nesne-insan tespiti gibi analizler yardımıyla iş sağlığı ve güvenliğini güçlendirebilirsiniz. “Ürün Kalite Kontrol Analizi” ile hatalı üretim parçalarını takip edebilirsiniz. “Ürün Stok/Yığın Analizi” saniyeler içinde ürün/stok sayımı yapmanıza, “Üretim Bandı Anomali Analizi” de herhangi bir anomaliyi anında tespit etmenize olanak tanıyor.

Görüntü İşleme ile Stok Yönetimi bozulan ürünleri tespit etmeyi sağlayarak yenilemeyi, buzdolabı veya raf alanlarındaki kullanımı iyileştirmeyi sağlıyor. “Yoğunluk Analizi” sayesinde en çok hangi saatlerde ürünlerin satıldığının tespitini yaparak kaynak yönetimi yapabilirsiniz.

Lojistik Sektöründe Görüntü İşleme, güvenli sürüş sistemi ile hayati bir işlev üstleniyor; sürücülerinizin uyku durumlarını, kemer takıp takmadıklarını, sürüş kurallarına uyup uymadıklarını ve vardiya takiplerini uzaktan, anlık ya da geçmişe yönelik takip edebilmeniz tehlike arz eden durumlarda uyarı alarak olası kazaların önüne geçmenize yardımcı oluyor. Araç içindeki kameralar sürücünün yorgunluk durumunu, sürüş kurallarına uyup uymadığını, emniyet kemeri takıp takmadığını gerçek zamanlı takip etmenizi ve aracınızı çalıntıya karşı korumanızı sağlıyor.

Vodafone Business görüntü işleme teknolojisi çözümleri hakkında ayrıntılı bilgi için tıklayın.