Gıdanın Geleceği için Sürdürülebilir Tarım

Gıdanın Geleceği için Sürdürülebilir Tarım

Dünya nüfusu hızla artarken iklim krizi, kaynak kısıtlılığı ve gıda güvenliği gibi kritik başlıklara ilişkin kapsamlı çalışmalar da devam ediyor. Teknolojik gelişmeler sonucunda ortaya çıkan dijital olanaklar, verinin gücünü her alanda değere dönüştürmeye imkân sağlıyor. Yenilikçi ve gelişmiş dijital çözümler ile bir yandan iş verimliliğini artırırken bir yandan da tarımın ve gıdanın sürdürülebilir geleceğine katkıda bulunmak mümkün!

 

Araç takip sistemi ile filo optimizasyonu yaparak ve rölanti sürelerini kısarak %15'e varan yakıt tasarrufu sağlayın!

 

Dünya genelinde karşı karşıya olduğumuz acil sorunlar, her sektörü sürdürülebilirliği ve verimliliği merkeze alan yenilikçi yöntemler benimsemeye yöneltiyor. Kısıtlı kaynakları, teknolojinin ve dijitalleşmenin sunduğu olanaklardan yararlanarak uzun vadeli değere dönüştürmek, günümüzün başlıca kurumsal hedefleri arasında yer alıyor.

 

İklim krizinin ve artan nüfusun etkisiyle, gıda güvenliği ve sürdürülebilir tarım öncelikli küresel gündem maddeleri olarak öne çıkarken global salgının yol açtığı ekonomik güçlüklere eklenen çevresel riskler, esnekliği ve dayanıklılığı yüksek gıda sistemlerinin tesis edilmesine yönelik çalışmaları hızlandırıyor. Elbette, tarım da bu sistemlerin temel bir bileşeni. Dünya Bankası’nın 2023 Aralık tarihli verilerine göre, yerli gıda fiyatlarında enflasyon oranı tüm dünyada yüksek düzeylerde seyrediyor. Veri toplanan 176 ülkenin yüzde 74’ünde, gıda fiyatlarındaki enflasyonun genel enflasyonu aşmış olduğu belirtiliyor. World Food Programme ise 2023 yılı için faaliyet gösterdiği 78 ülkede 333 milyondan fazla insanın şiddetli düzeyde gıda güvensizliği yaşadığını ve bir sonraki öğünlerinin güvencede olmadığını belirterek, global açlık ve yetersiz beslenme krizinin devasa boyutlarına vurgu yapıyor. COVID-19 salgını öncesinde yaklaşık 200 milyon olan bu sayıdaki büyük artış, gıdanın erişilebilirliğini ve güvenliğini artıracak etkili araçlara yönelik arayışların da yoğunlaşmasına yol açıyor.

 

Bu amaca ulaşmanın başlıca yöntemlerden biri ise sürdürülebilir tarım uygulamaları. Verinin gücünü sürdürülebilir gıda ve tarım için değere dönüştürmek üzere geliştirilen Vodafone Business Dijital Tarım Çözümü, üreticilere sürdürülebilir tarıma geçiş yaparak hem operasyonlarının verimliliğini, kârlılığını ve güvenliğini hem de dünyamıza katkılarını artırabilmeleri için etkili bir yol sunuyor.

 

7/24 ulaşabileceğiniz size özel müşteri danışmanı ve özel DDOS koruması içeren metro internet ile şirketinizin en yoğun olduğu saatlerde bile eşit indirme yükleme hızı ile çalışma motivasyonunu koruyun!

 

Vodafone Business Dijital Tarım Çözümü nedir?

 

Vodafone Business Dijital Tarım Çözümü tarım arazilerindeki hava sıcaklığı, yağış miktarı, toprak sıcaklığı ve derinliği, nem oranı gibi değerleri ölçerek iklim kaynaklı risklere karşı önceden tedbir alınmasını sağlıyor. Gelişmiş sensör ve modülleri aracılığıyla, kurulu olduğu araziye ait hava ve toprak verilerini toplayan, depolayan ve analiz eden bu çözüm, üreticilere ekim, hasat, gübreleme, ilaçlama ve sulama için ‘en iyi zamanlama’ önerileri sunuyor. Hava durumu, hastalıklar, zararlılar gibi etkenlere ilişkin erken uyarı sistemi sayesinde ürün kaybını en aza indiriyor. Web yazılımı ve mobil uygulama ile verilerin hem anlık olarak hem de geçmişe dönük izlenebilmesine imkân tanıyor. Belirlenen çeşitli eşik değerlere ulaşılması halinde ise gerçek zamanlı bilgilendirme yapıyor.  

 

Dijital Tarım Çözümü ile hasatın kalitesini artırırken gübreleme, sulama ve ilaçlama maliyetlerinizi azaltın!

 

Vodafone Business uzmanlığıyla sunulan Dijital Tarım Çözümü, sizi zirai üretimde doğru zamanda, doğru kararları almanız için destekliyor. Açık Alan İstasyonu, yüksek hassasiyetli sensörler ile tarlanızın verimliliği artırmanıza yardımcı olurken Sanal İstasyon bileşeni ise hiçbir donanıma ihtiyaç duymaksızın arazinizin bulunduğu bölgeye ait veri ve tahminlere kolaylıkla ulaşmanızı sağlıyor. Sera İstasyonu, hasatın yakından takip edilerek korunmasına olanak veriyor. Bu bileşenlere ek olarak sunulan Toprak Nemi Sensörü, Tank Seviyesi Takip Sensörü, Feromon Kamerası, Fenoloji Kamerası, Uydu Çözümleri ve Web/Mobil uygulamadan da yararlanabilir, yüzde 40’a varan oranlarda su, elektrik ve gübre tasarrufu elde edebilirsiniz.

 

Siz de Dijital Tarım Çözümü kapsamında sunulan, ihtiyacınıza özel çözüm bileşenleri ve modüller ile sürdürülebilir tarıma kolay ve hızlı bir şekilde geçiş yapmak için ayrıntılı bilgi edinin!

Siz de Dijital Tarım Çözümü kapsamında sunulan, ihtiyacınıza özel çözüm bileşenleri ve modüller ile sürdürülebilir tarıma kolay ve hızlı bir şekilde geçiş yapmak için ayrıntılı bilgi edinin!