Casus yazılım: Nedir ve nasıl önlenir

Casus yazılım: Nedir ve nasıl önlenir

Casus yazılım: Nedir ve nasıl önlenir

 

Her şey denetiminizde: pazarlama, satışlar, müşteri hizmetleri. Dijital ortamdaki varlığınızı hallettiniz ve işiniz saat gibi işliyor. Ama geriye yaslanmadan önce halledilmesi gereken bir başka alan daha var: siber güvenlik.

 

Siber güvenlik her zaman hak ettiği değeri görmez. İşletmenizi başarıya kavuşturmak için uğraşırken doğal olarak savunma yollarınızı emniyete almak, yeni müşteriler çekmek kadar aklınızı meşgul etmez.

 

Buna rağmen, şirketinizin büyüklüğü ne olursa olsun her zaman güvenlik tehditleri olacaktır. İşletmeniz büyüdükçe risk de kaçınılmaz olarak büyür.

 

Yapabileceğiniz en iyi iş, en baştan siber güvenliği dikkate almaktır. Tehditleri anlayın, için izin rahat olabilmesi için savunma yollarınızdaki eksiklikleri giderin ve böylece yapmak için yola çıktığınız şeye, yani işinizi büyütmeye odaklanın.

 

Casusları ortaya çıkarma

 

Casus yazılım, sistemlerinize sessizce yerleşen, sizi gözetleyen ve değerli bilgileri not alıp dolandırıcılara gönderen sinsi bir yazılımdır. Parolaları sızdırabilir, finansal bilgileri yakalayabilir, hatta web kamerasının kontrolünü ele geçirebilir.

 

Tüm bunlar çok ciddi sonuçlar doğurabilir. Nakit paranın çalınması en belirgin sorundur ancak işlerin kesintiye uğraması ve itibarın zarar görmesi de olasıdır.

 

Siber suçlular sistemlere nasıl sızar? Bir dizi stratejileri vardır ve bunları anlamanız onların çabalarını savuşturmada size avantaj sağlayabilir.

 

Kimlik avı e-postaları en yaygın taktiklerden biridir. Kötü amaçlı kişiler, cihazınıza gizlice casus yazılım indirecek kötü amaçlı ekler veya bağlantılar bulunan e-postalar gönderir. Suçlular bazen bunu yapmak için üst düzey paydaşları taklit eder.

 

"Hedefli kimlik avı" da buna benzerdir ama bütün işgücü yerine bir bireyi hedefler.

 

Bazı vakalarda suçlular, normalde güvenli olan web sitelerine sızabilir. "Su kaynağı" adı verilen bu saldırılar, habersiz çalışanların bu web sitelerine çekilmesi ve zararlı yazılım indirmek üzere kandırılması yöntemini kullanır.

 

Son olarak bir de "dışarıdan yükleme" yöntemi mevcut. Bu saldırı, Apple Store veya Google Play gibi resmi bir uygulama mağazası dışındaki bir yerden cihaza bir uygulama indirilmesiyle gerçekleşir.

 

Bu resmi mağazalar, barındırdıkları uygulamaları kötü amaçlı içerik açısından tarar. Ancak yetkisiz bir siteden bir uygulama indirdiğinizde casus yazılım gibi kötü amaçlı yazılımlarla karşılaşma riskine girersiniz.

 

Oyunda bir adım önde olma

 

Riski azaltarak suçluların bir adım önünde olmanızı sağlayacak birçok hızlı ve kolay yöntem mevcuttur. Örneğin:

    • Bütün aygıtlarınızda en güncel işletim sistemlerinin olduğundan emin olmak

 

    • Bütün güvenlik duvarlarınızın kurulu ve düzgün biçimde yapılandırılmış olduğundan emin olmak

 

    • En son antivirüs yazılımını almak

 

    • Siber güvenlik kültürü geliştirmekBu sonuncusu önemlidir. Sıklıkla "insan güvenlik duvarımızın", yani bizzat çalışanlarımızın değerini önemsemeyiz ancak suçluların saldırı hedefi çoğunlukla onlardır.

 

Bunu özellikle pandemi boyunca sıklıkla gördük. Evden çalışırken kimlik avı girişimlerine yatkın olan e-postalara güvenmek zorunda kalıyoruz. Üstelik birçoğumuzuz kişisel aygıtlar ve ağları kullanması gerekiyor ancak bunların ikisi de bu konuda hassas olabilir.

 

Çalışanları eğitmek iyi bir başlangıçtır. Nerede çalışırlarsa çalışsınlar şüpheli e-postalar ve tehlikeli sitelerin etkin bir biçimde farkında olmalarını sağlayın. Saldırılara karşı en güçlü unsurlardan biri, bir ihlal durumunda nasıl tepki vereceklerini bilen çalışanlardır.

 

Doğru kültür, temel bir siber hijyenle birleştirildiğinde kötü amaçlı yazılımlarla enfeksiyon riski büyük ölçüde azalır. Tehdit tamamen ortadan kaldırılamasa da casuslardan daha akıllı olabilir ve işletmenizi büyütmeye odaklanabilirsiniz.

 

Daha fazla destek ve kılavuzluk için telefonla veya web sohbet üzerinden Dijital Danışmanlarımızdan biriyle görüşebilirsiniz.

"Ekonomimizin can damarı olan KOBİ'ler Türkiye'de toplam işletmelerin %99,9'unu oluşturuyor. Vodafone Business  olarak biz de uzaktan çalışmayı destekleyen teknolojilerimizle KOBİ'lerimizin iş sürekliliğine destek oluyoruz. Bu teknolojiler bugün binlerce çalışanı olan çağrı merkezlerinin dahi ofise gitmeye gerek kalmadan evden çalışmasına imkan veriyor. Evden çalışırken de güvenli ve kesintisiz bağlantı kurulmasını sağlıyor. Çalışanı evde güvende, şirket verilerini de koruma altında tutuyor. Üretime devam etmesi gereken tesislerde ise çalışanların sosyal mesafeyi korumasını sağlıyor. Üretim sektöründe, sürekliliği sağlayabilmek adına sağlık konusundaki çözümlere ilgi var; sosyal mesafe takip ve termal kamera çözümlerimiz üretimde en çok tercih ettiği ürünler. Perekande sektörü, mağazalarda/dükkanlarda kaybedilen trafiği kompanse etmek için toplu SMS ve dijital pazarlama çözümlerine yönelmiş görünüyor. E- ticaret, dijital pazarlama ve temassız teknolojiler daha da önem kazandığı için işletmelerin sosyal medya ve dijital platformları daha fazla kullanmaya başladığını gözlemliyoruz. Vodafone Business olarak bu süreçte işletmelerin dijitalleşme ile ilgili her türlü ihtiyacı için çözüm sunmaya, özellikle uzaktan çalışma ile ilgili ürünlerimizle onlara destek olmaya devam edeceğiz."

18 Nov 2022