Bulutun kriz durumlarında işletmeleri nasıl desteklediğini keşfedin

Bulutun kriz durumlarında işletmeleri nasıl desteklediğini keşfedin

Bulut, son birkaç yıl içinde tüm ezberleri bozdu. Daha fazla esneklik, gelişmiş etkinlik ve büyüme yolunda destek gibi faydalarını muhtemelen okumuşsunuzdur. Geçişi yaptıysanız bunların bir kısmını aslında yaşıyor da olabilirsiniz. Ancak bugüne kadar faydalarını hiç bu kadar net bir biçimde görmemiştik.

 

Son birkaç ay, büyük küçük bütün işletmeler için zorlu geçti. Pandemiyi kontrol altına almak için uygulanan kurallar, kuruluşların çalışma şekillerini baştan aşağı gözden geçirmeleri  gerektiği anlamına geliyor. Fiziksel teması en aza indirmek için daha fazla operasyonu dijitale taşımaktan daha fazla insanın evden çalışmasıyla birlikte işgücünü uzaktan yönetmeye kadar...

 

Son Future Ready Raporu'muz kapsamlı bir işletme anketinden elde edilen bulguları ele alıyor. Bu anketi, geleceğe en iyi hazırlanmış işletmeler çerçevesinde gerçekleştirdik. Bu işletmelerin önemli özelliklerinden biri, bulut gibi teknolojilere yatırım yapmış olmaları.

 

Gerçekten de %74'ü, halihazırda bulut tabanlı veya barındırılan sunucular kullandıklarını söylerken %16'sı yakın gelecekte buluta geçeceklerini belirtiyor.

 

İşletmeyi dönüştürme

 

"Dijital dönüşüm", günlük operasyonlarınızı yeniden kurgulamaktan heyecan verici yeni teknolojileri benimsemeye kadar birçok konuyu kapsar. Ancak bulut, ankete katılanların neredeyse tamamının mutabık kaldığı bir konudur.

 

Görüştüğümüz bütün "future ready" işletmelerin dijitale geçmenin getirebileceği yenilikleri gerçekten önemsediklerini duymak sizi şaşırtmayacaktır. Öyle ki %60'ı dijital dönüşüm bütçelerinin kısıtlamalar boyunca tamamen korunduğunu belirtmiştir.

 

Bu, sermayenin tasarruf edilip işletmenin en önemli bölümlerine aktarıldığı bir zamanda geleceğe en çok hazır olanların, dijital ortamı işletme planlarının diğer yönleri kadar önemli gördüklerine dair açık bir işarettir.

 

Bulut pandemi boyunca nasıl yardımcı oldu?

 

Bulut hizmetlerinin işletmelere fayda sağladıkları çok sayıda farklı yol mevcut. En bariz olanıysa şirketlerin uzaktan çalışmayı kolayca benimsemelerine yardım etmesidir. İş arkadaşları arasında işbirliği ve iş dosyalarına erişim, yeni çalışma uygulamaları ve yöntemlerinin üstesinden gelirken ikinci bir doğamız haline geldi.

 

    • Finansal: Sayısız avantajı ile kendi teknik ekibinize olan ihtiyacınızı ortadan kaldırmaktan (tamir ve bakım bulut tedarikçisi tarafından halledilir) süreçlerinizdeki pahalı yetersizlikleri ortadan kaldırabilmeye kadar uzanır. Bulut, maliyetleri düşürmede ve işletmelere hayati önem taşıyan finansal dayanıklılık sağlamada harika bir iş çıkarmıştır.    • Müşteri deneyimini geliştirme: Müşterilerine hizmet etmek söz konusu olunca işletmelerin gerçekten farklı düşünmelerine imkan sağlar. Birlikte ve adına çalıştığınız kişilerle ilişki kurmak için sadece telefon görüşmelerine ve e-postalara güvendiğiniz günler geride kaldı. Bulut, insanlarla iletişim kurma ve işbirliği yapma biçiminiz konusunda çok daha etkili ve yaratıcı olmanızı sağlar.    • Esneklik: Birçok işletme, hizmetlerinin dijital dünyaya nasıl aktarılacağını anlamaya çalışırken ilk kez bu tür zorluklarla karşılaştı. Buluta güvenmek (tesis altyapısından ziyade) çalışanların verilere her an, her yerden ve güvenle, istedikleri cihazla ulaşabilmeleri anlamına gelir. Bir dizüstü bilgisayarınız ve internet bağlantınız varsa çalışmaya hazırsınız.    • Dalgalanan talep: Pandemi sırasında çevrimiçi satışlar zirve yaparken işletmelerin hızlı tepki vermeleri gerekiyordu. Bulut, e-ticaret sitelerinin en iyi biçimde performans göstermelerine yardım ederek küçük işletmelerin bu yeni fırsattan mümkün olduğunca yararlanmasını sağladı. Envanter takibi ve izlemeden, sipariş sürecini iyileştirmeye ve talep artışlarına yanıt vermeye kadar bu teknoloji, web sitenizin en çok ihtiyaç duyduğunuz anda sizi yüzüstü bırakmayacağı anlamına gelir.Umut ışığı

 

Pandemi işletmeler için zor bir dönem oldu ve olmaya da devam ediyor. Ama iyi haber şu ki buluta geçenler COVID sonrası dünyada çok daha güçlü bir konumda olacaklar.

 

İster mevcut süreçlerin iyileştirilmesi ister yepyeni çalışma yöntemlerinin geliştirilmesi olsun, bulutun sağladığı esneklik çok daha fazla seçeneğin yolunu açıyor.

 

Dijital dönüşümü benimseyip buna yatırım yapan işletmeler, esnek çalışmanın, etkili süreçlerin ve müşteri deneyimlerinin gittikçe güçleneceğine şahit olacak. Bu olanaklar, bu işletmelere hem şimdi hem de gelecekte hizmet edecek.

 

Araştırmamızın gösterdiği gibi bulut, "future ready" araç kutusunda temel bir unsurdur. Günümüzde onu benimseyenler ileride karşılığını en iyi şekilde alacak.

 

Daha fazla destek ve kılavuzluk için telefonla veya web sohbet üzerinden İşletme Danışmanlarımızdan biriyle görüşebilirsiniz.

18 Nov 2022