Bulut Tabanlı Yazılımların Muhasebecilere Sunduğu 6 Fayda

Bulut Tabanlı Yazılımların Muhasebecilere Sunduğu 6 Fayda

Teknolojik gelismeler birçok is alanını oldugu gibi muhasebeciligi de dönüstürüyor. Muhasebecilere islerin daha verimli, hızlı ve hatasız yapılması için destek sunan ve bu konuda öne çıkan araçlarından biri ise bulut tabanlı muhasebe yazılımları oluyor.

 

Dijital Tarım, içinde bulunan sensör ve modüller aracılığı ile kurulu olduğu alana özel havadan ve topraktan aldığı verileri analiz ederek size ‘en iyi zamanlama’ önerileri sunar ve erken uyarı sistemisayesinde ürün zaiyatını en aza indirir.

Akıllı Fabrikalar, işletmelerin dijitalleşme yolculuğunda ihtiyaç duydukları veri toplama, entegrasyon ve otomasyon altyapısını sunar, üretim süreçlerini optimize eder.

 

Bir muhasebeciyseniz veya bir muhasebe firması yönetiyorsanız daha akıllı ve daha hızlı çalısmak için yapılabilecek en faydalı yatırımlardan biri bulut tabanlı muhasebe yazılımı olabilir. Geleneksel ve kurum içi (on-premise) muhasebe sistemlerine kıyasla önemli artıları olan bulut tabanlı yazılımlar; esneklik, gerçek zamanlı güncellemeler, ölçeklenebilirlik ve maliyet avantajından gelismis güvenlik önlemlerine birçok önemli fayda sunuyor.

 

Sunduğu faydalara bağlı olarak, özellikle geçtiğimiz birkaç yıldan bu yana muhasebecilikte ve finans yönetiminde bulut tabanlı yazılımların büyük bir hızla benimsendiği görülüyor. Örneğin, Finance Online platformunda yayınlanan ve son 5 yılı kapsayan Flexi verileri;


Muhasebecilerin yaklasık %70’inin sirket içi muhasebe yazılımı yerine
bulutta barındırılan muhasebe çözümlerini tercih ettigini,


• Bulut tabanlı muhasebe yazılımının isletme giderlerini %50’ye kadar azalttıgını,


• Isletmelerin %58’inin bulut muhasebe çözümleri kullandıgını ortaya koyuyor.

 

 

Muhasebecilikte Bulut Tabanlı Yazılımların Öne Çıkan Faydaları


Muhasebe dünyasına yeni seviyede bir kolaylık, verimlilik ve is birligi getiren bulut tabanlı
muhasebe yazılımları; erisilebilirlik, gerçek zamanlı is birligi, otomatik güncellemeler, ölçeklenebilirlik ve entegrasyon yetenekleriyle operasyonlarınızı basitlestirmenize, verimliligi artırmanıza ve yogun rekabet ortamında öne çıkmanıza yardımcı olabilir. Küçük bir muhasebe firması yönetiyor veya bagımsız bir muhasebeci olarak çalısıyor olabilirsiniz. Firmanızın ve islerinizin ölçegi fark etmeden bu faydaları deneyimleyebilirsiniz.

 

 

 Erişilebilirlik ve Esneklik

Masaüstü muhasebe yazılımlarının aksine, bulut tabanlı sistemler sizi ofisinizin sınırlarından kurtarıyor. Bulut tabanlı muhasebe yazılımı sayesinde kullanıcılar bulundukları yerden bagımsız olarak, 7/24 web tarayıcısı veya mobil uygulama aracılıgıyla erisim saglayabiliyor. Ayrıca, tüm veriler aynı bulut tabanlı sistemde saklandıgı için elektronik belgelerin paylasımı da daha kolay oluyor.

 


Güncel ve Otomatik Veri Yönetimi
Bulut tabanlı muhasebe yazılımları, otomatik veri yedekleme ve güncelleme özellikleri sayesinde muhasebecilerin veri yönetimini kolaylastırıyor. Bu da veri kaybı riskini azaltıyor, is süreçlerini hızlandırıyor ve veri güvenligini güçlendiriyor. Veri güvenligi, özellikle müsteri muhasebe verileri söz konusu oldugunda ihlaller ve kötü amaçlı yazılım saldırılarıyla iliskili potansiyel risklerden kaçınmak için hayati önem tasıyor. Zayıf veri güvenligi, hassas verileri kaybetme riskinin ötesinde itibarınızı zedeleyebilir ve hem para hem de müsteri açısından büyük kayıplara neden olabilir. Verilerin bulutta yönetilmesi güvenli ve kurum dısı depolama alanları sunarak, kisisel bilgiler, fikri mülkiyet ve ticari sırlar dahil olmak üzere önemli dosyaları güvenli bir sekilde saklamanıza olanak tanıyor. Böylece cihazınıza bir sey olsa bile tüm veriler bulutta güvende kalıyor.

 

 

İş Birligi ve Paylaşım Kolaylığı
Bulut tabanlı muhasebe yazılımları, ekip içi is birligini ve belge paylasımını önemli ölçüde kolaylastırıyor ve hızlandırıyor. Muhasebeciler aynı anda, aynı belge üzerinde çalısabiliyor, yapılan degisiklikleri ve güncellemeleri anlık olarak görebiliyor. Tüm çalısanların ihtiyaç duydukları önemli bilgilere anında erismelerini saglayan bulut tabanlı muhasebe yazılımı ile çalısanlar lokasyondan bagımsız olarak sisteme giris yapabiliyor ve her seye tek bir arayüz üzerinden erisildigi için kesintisiz olarak çalısmaya devam edebiliyor. Bu da üretkenligi ve operasyonel verimliligi artırıyor.


Aslında bulut uygulamalarının en güçlü noktalarından biri de is birligi için sundugu bu kolaylık. Tüm islemler ve operasyonlar gerçek zamanlı olarak yayınlandıgı için ekip üyeleri is birligi yapabiliyor ve müsteriler ilk elden veriler içeren raporları ve kontrol panellerini görebiliyor. Güvenli iŞ bilgileri, kurum dısında ve sirketin güvenlik duvarı dısında bulutta saklanırken, muhasebeciler herhangi bir çakısma olmadan etkili bir sekilde iŞ birligi yapabiliyor.

 

Azalan Maliyet ve Bakım Yükü
Bulut tabanlı muhasebe yazılımları, tek seferlik yazılım satın alma ve bakım ücretlerine kıyasla genellikle daha uygun fiyatlandırma seçenekleri sunan abonelik tabanlı bir model üzerinden ücretlendiriliyor ve kurulum veya bakım gerektirmiyor. Bu da muhasebecilerin maliyetleri düsürmesine ve teknik sorunlarla uğraşma zahmetinden kurtulmasına olanak saglıyor. Özellikle küçük işletmeler için her bir maliyet kalemi önemlidir. Bu noktada bulut tabanlı muhasebe yazılımı, pahalı donanım veya yazılım lisanslarına olan ihtiyacı ortadan kaldırarak geleneksel
muhasebe sistemlerine uygun maliyetli bir alternatif sunuyor.


Öte yandan, bulut muhasebe yazılımı, isinizin ihtiyaçlarına göre esnek bir sekilde ölçeklenebiliyor. Müsterilerinizin veya çalısanlarınızın artmasına veya azalmasına baglı olarak kolayca kullanıcı ekleyebilir veya kaldırabilir, depolama kapasitesini artırabilir ve özellikleri is ihtiyaçlarınıza göre ayarlayabilirsiniz.

 


Gelişmiş Güvenlik Özellikleri
Geleneksel ticari muhasebe sistemleri, güvenlik söz konusu oldugunda yetersiz kalabiliyor. Yedekleme sistemlerinde aynı dosyanın birden fazla sürümü olmasının yol açtıgı sorunların yanı sıra bunların depolanması da bütçe gerektirdiginden maliyeti artırıyor. Ayrıca, verilerin kaybolması veya olumsuz bir durumda verilerin kurtarılmasının oldukça zorlasması da önemli riskler. Bu risklere karsı koruma saglayan bulut tabanlı yazılımda verileriniz sürekli olarak yedekleniyor ve güvenli bir sekilde saklanıyor. Donanımınızı virüsler, hırsızlık, kazalar veya eskime nedeniyle kaybetseniz bile, tüm verileriniz bulut sisteminiz aracılıgıyla güvence altına alınıyor ve erisilebiliyor.


Hassas bilgilerin bulutta saklanması konusunda endiseleriniz olabilir. Ancak bulut muhasebe yazılımları aslında güvenligi çesitli yollarla artırıyor. Örnegin, verilerinize yalnızca yetkili kullanıcıların erisebilmesini saglamak için gelişmiş şifreleme ve erişim kontrolü de dahil olmak üzere birden fazla güvenlik düzeyi uygulanıyor. Ayrıca, verileriniz otomatik olarak yedekleniyor. Böylece hayati önem tasıyan mali verilerinizi kaybetme riski ortadan kalkıyor. Bir çalısanın dizüstü bilgisayarını kaybetmesi veya ofisin yangın, su baskını gibi sıra dısı bir durum nedeniyle hasar görmesi durumunda verileriniz çevrimiçi olarak depolandıgı için güvende kalıyor.

 

 

Analitik ve Raporlama Yetenekleri
Günümüzde verileri kullanma yetenegi, yani verileri tanımlamak, anlamak ve eyleme geçirilebilir içgörülere dönüstürmek başarının en önemli bileşenlerinden birini olusturuyor. Bulut tabanlı muhasebe yazılımları, güçlü raporlama ve analiz araçlarıyla verileri en iyi sekilde degerlendirmeniz ve daha iyi finansal kararlar almanız için size yardımcı olabilir. Bulut tabanlı muhasebe yazılımlarının sundugu gelismis analitik ve raporlama araçları, muhasebecilerin işletmelerin mali durumu hakkında daha derinlemesine analizler yapmalarını ve stratejik kararlar almalarını saglıyor. Sezgisel kontrol panelleri ve özellestirilebilir raporlar, finansal verilere iliskin degerli bilgilerle daha bilinçli is kararları almayı kayda deger ölçüde kolaylastırıyor. Bu içgörüler ilgili kisilerle kolayca paylasılabiliyor. Bu da şeffaflıga ve stratejik planlamaya katkıda bulunuyor.

 

 

Bulut yazılımlarının sundugu tüm bu faydaları ve daha fazlasını Vodafone Business güvencesiyle keşfedebilirsiniz. Vodafone Business Ön Muhasebe & e-Dönüsüm Çözümü ile muhasebecilik süreçlerinizi dijitale tasıyarak operasyonlarınızı kolayca yönetebilirsiniz. Ücretsiz kurulum, kullanıcı sınırı olmadan bilgisayar ve akıllı cihazlarda es zamanlı kullanım, bulut ortamında kullanabilirlik, ek ücret gerekmeden mali müsavirlerin sistemlerine veri aktarımı gibi özellikleriyle muhasebe süreçlerini kolaylastıranVodafone Business Ön Muhasebe & E-Dönüşüm hakkında ayrıntılı bilgi almak ve ihtiyaçlarınıza uygun esneklikte faydalanabileceğiniz paket seçeneklerini incelemek içintıklayın.

 

Vodafone Business tarafından esnafa özel farklı çözümler ve ayrıcalıklı paketler hakkında daha fazla bilgiye de buradan ulaşabilirsiniz.