8 Mart: Öne Çıkan Kadın Girişimciler

8 Mart: Öne Çıkan Kadın Girişimciler

Dünya Kadınlar Günü'nü kutluyoruz

Takvimlerinize 8 Mart'ı işaretleyin. Dünya Kadınlar Günü'nü kutlamanın zamanı geldi.

Günümüzün zorlu dünyasında cinsiyet eşitliğine yönelik çaba her zamankinden daha hayati önem taşıyor. Bu sadece adaletle ilgili değil, herkesin başarılı olacağı bir geleceği şekillendirmekle ilgili. Kadınların ve kız çocuklarının hayatın her alanında haklarını güvence altına alarak daha güçlü ekonomilerin ve daha sağlıklı bir gezegenin önünü açıyoruz.

Bu yıl, "Katılıma İlham Ver" teması etrafında toplanıyoruz. Bu, hepimiz için kollarımızı sıvayıp, fırsat eşitliği ve hakların sadece ideal değil gerçek olduğu bir dünyaya katkıda bulunmamız için bir eylem çağrısıdır. Attığımız adımlara dönüp bakmak, hâlâ önümüzde duran zorluklarla yüzleşmek ve katılımı gerçekliğimiz haline getirme konusunda gerçek konuşma ve eylemleri tetiklemek için güçlü bir gün.

Beş muhteşem iş kadınını tanıtacağız ve Dünya Kadınlar Günü'nü kendi başınıza nasıl kutlayabileceğinize dair bazı fikirleri paylaşacağız.

 

Sahadaki ekiplerinizin mobil cihazlarındaki akıllı ekip takip ile çalışma saatlerini, gün içindeki yol haritalarını, yaptıkları saha ziyaretlerini takip edin!

Karasal bağlantıya alternatif 5 kolay adımla tüm Türkiye'yi kapsayan uydu interneti hizmetinden faydalanarak kesintisiz internetin keyfini sürün!

 

Cristina Chiriac – CONAF (Romanya)

Cristina, CONAF'taki (Ulusal Kadın Girişimciliği Konfederasyonu) liderliği aracılığıyla kadınları yükseltmeye güçlü bir şekilde odaklanan, Romanya girişimciliğinde bir güç merkezidir. 2018 yılında Romanya'nın yüzüncü yılında başlatılan CONAF, kadınların seslerini yükseltmede ve iş dünyasındaki ilerlemelerini desteklemede önemli bir güç oldu.

CONAF'a öncülük etmeden önce bile Cristina, önemli roller üstlenerek ve küçük işletmeleri desteklemek için 2012 yılında Ulusal Girişimciler Birliği'ni kurarak girişimcilik konusunda bir yol göstericiydi. Onun bağlılığı, Romanya'daki kadın yenilikçileri destekleyen benzersiz bir kuruluş olan Kadın Girişimci İşverenleri Federasyonu (FPFA) ile yaptığı çalışmalarla da parlıyor.

Cristina, CONAF'ta girişimcilerin %38'inin kadın olduğu Romanya'nın ekonomisini yönlendirmede kadınların hayati rolünü savunmaya devam ediyor. Kadınların geleceğine gerçekten saygı duyan, destekleyen ve yatırım yapan bir ortam yaratmak için modası geçmiş toplumsal normlar ve adaletsiz yasalar gibi zorluklara değinerek ön saflarda yer alıyor.

Cristina'nın bağlılığı aynı zamanda kurucu ortağı olduğu bir düşünce kuruluşu olan Rethink Romanya'ya da uzanıyor; girişimcilik üzerine fikirlerin merkezi olan ve bireyler, toplum ve tüm ülke için sahip olduğu dönüştürücü gücü vurgulayan bir düşünce kuruluşu.

Nikkie Plessen– N Brands (Hollanda)

Nikkie Plessen'in yolculuğu tutku, girişimcilik ve moda yeniliğinin bir karışımıdır. Kariyerine oyuncu olarak başlayan Hollanda ve Uluslararası modaya olan sevgisi, TV'nin "Project Runway" programını sunduğunda ateşlendi.

2012 yılında NIKKIE'yi piyasaya sürdü ve kişisel tarzını lüks ve cadde modasının bir karışımını isteyen kadınlar için zarif, feminen tasarımlarla birleştirdi.

Hızlı bir yükselişle NIKKIE, uluslararası alanda genişlemeden önce kısa sürede lider bir Hollanda markası haline geldi. Bu başarıyı aynı derecede popüler çocuk markası NIK&NIK, kozmetik serisi N BEAUTY, yaşam tarzı markası N HOME ve ayrıca süper model Kate Moss'un kendi giyim serisi "Selected by Kate Moss" dahil çok daha fazlası takip etti.

Tüm markaları N BRANDS çatısı altında bir araya getiren Nikkie'nin son derece popüler kıyafetleri ve yaşam tarzı ürünleri artık Hollanda ve Belçika'daki N BRANDS mağazalarında ve son derece popüler olan NBRANDS.com web mağazasında satışa sunuluyor.

Bugün Nikkie bir tasarımcıdan daha fazlası. O, büyüyen moda imparatorluğunu bir zamanlar beyazperdede izleyicileri büyüleyen aynı özveriyle yöneten bilgili bir CEO. 

Marialena Baklatzi – MIELĒV (Yunanistan)

Marialena'nın toplantı odasına giden yolu ailesinin gül bahçesinde filizlendi. Orada, gül kokusu ve gül suyu yapma geleneğiyle çevriliyken doğaya ve onun hazinelerine olan tutkusu çiçek açtı.

Her ne kadar başlangıçta avukatlık mesleğini icra etse de, daha sonra BM Mülteciler Yüksek Komiserliği'nin yanı sıra Trakya ambalaj ve teknik kumaş şirketi'nde görev almış olsa da, girişimci ruhu beni çağırıyordu.

Kozmetolojiye derinlemesine daldıktan ve sarsılmaz kararlılıktan güç aldıktan sonra, ailesi ve arkadaşları için ilk yüz kremlerini geliştirdi ve MIELĒV'in tohumlarını attı.

Uluslararası tanınmış bilim adamları ve dermatologlardan oluşan bir ekip tarafından desteklenen üç yıllık kapsamlı araştırma ve geliştirmenin ardından 2020 yılında MIELĒV'yi piyasaya sürdü.

Adını "kendini yükseltmek" anlamına gelen Fransızca "je m 'élève" fiilinden alan MIELĒV, doğa ve refah arasındaki bağlantıyı kutluyor. Marialena'nın vizyonuna sadık kalarak MIELĒV, en saf, organik, doğadan türetilmiş malzemeleri cilt bakımına bilinçli ve sorumlu bir yaklaşımı kutlayan etik güzelliğe bağlılıkla harmanlıyor. 

Dina El-Mofty – INJAZ Egypt (Mısır)

Küresel sahnedeki en etkili genç Araplardan biri olan Dina, toplulukların oluşmasına yardımcı oluyor, keşfedilmemiş potansiyele yatırım yapıyor ve diğerlerinin hayallerini gerçekleştirmelerine rehberlik ediyor.

Yılın Genç Başarılısı ödülü ve en iyi performans gösteren kadınlara verilen En İyi 50 Ödülü de dahil olmak üzere takdirlerin ardından Dina, değişim için bir yol gösterici olan INJAZ Mısır'ı kurdu.

INJAZ Egypt, işletmeler ve okullarla ortaklık yaparak gençleri güçlendirmek ve onlara iş dünyasında başarılı olmaları için gereken güveni, finansal becerileri ve girişimci ruhu vermek üzere tasarlanmış bir dizi eğitim programı sunmaktadır.

Dina'nın etkisi Mısır sınırlarının ötesine de uzanıyor. INJAZ Mısır, milyonlarca gence ulaşan, dünyanın en büyük ve en hızlı büyüyen ekonomik eğitim organizasyonu olan küresel Genç Başarı ağının gururlu bir üyesidir. INJAZ Al-Arab bölgesel ağının bir parçası olarak INJAZ Mısır, aynı zamanda 14 ülkeye yardım elini uzatıyor ve başarılı Arap iş liderlerinin paha biçilmez mentorluğunu kolaylaştırıyor.

Dina yakın zamanda son projesi Soulful'a odaklanmak için INJAZ Mısır'ın dizginlerini devretmiş olsa da mirası Orta Doğu ve Kuzey Afrika bölgesindeki gençlerin hayatlarını dönüştürmeye devam ediyor.

Michelle Kennedy – Peanut (İngiltere)

Michelle yalnızca popüler sosyal medya uygulaması Peanut'un CEO'su değil. Kadınlara yönelik küresel bir topluluğun arkasındaki beyindir.

Her şey 2012 yılında, ilk çocuğunu bekleyen Michelle'in destek için interneti taraması ancak hiçbir şey bulamamasıyla başladı. Çevrimiçi toplulukların gücünün farkında olan ve dev Badoo'yla flört etme ve kadın odaklı Bumble ile çalışma konusunda eski CEO yardımcısı olarak engin deneyimiyle donanmış olan Peanut doğdu.

Apple'ın 2021 Yılın Trendi, TIME100'ün En Etkili Şirketleri 2022 ve Fast Company'nin En Yenilikçi 2023'ü gibi ödüllerle Peanut, doğurganlıktan hayatın her aşamasında dostluk ve destek arayan 3,5 milyondan fazla kadının başvurabileceği güvenli alan haline geldi. ve hamilelikten anneliğe ve menopoza kadar.

Ancak Michelle'in etkisi Fıstık'ta bitmiyor. Aynı zamanda kadınları ve her kökenden yeterince temsil edilmeyen girişimcileri desteklemeye odaklanan bir mikro fon olan StartHER'in arkasındaki güçtür.

StartHER'in misyonu? Finansman ortamını sarsmak ve yeni nesil öncüleri yetiştirmek.

Dünya Kadınlar Gününü Nasıl Kutlayabilirsiniz?

Dünya Kadınlar Günü sadece yönetici pozisyonundaki kişiler için değildir. Bu, işinizin her köşesine güç veren kahramanları alkışlamakla ilgilidir. Yeteneklerini takdir etmek, ekip çalışmasını teşvik etmek ve daha kapsayıcı bir gelecek inşa etmek için bütçe dostu bazı Dünya Kadınlar Günü etkinliği fikirlerini burada bulabilirsiniz.

  • "İş Dünyasında Kadınlar" etkinliğine ev sahipliği yapın

İşletmenizin veya topluluğunuzun gelişmesini sağlayan kadınlara ışık tutun. Başarılı kadın girişimcilerin ve liderlerin deneyimlerini, zorluklarını ve tavsiyelerini paylaştıkları panel tartışmaları, Soru-Cevap oturumları veya ağ oluşturma fırsatları içeren bir etkinlik veya çevrimiçi vitrin düşünün.

  • Bir mentorluk veya mesleki gelişim programı uygulamak

Şirketinizdeki deneyimli kadın profesyonelleri yükselen yıldızlarla eşleştiren bir mentorluk programı başlatın. Veya kadınların kariyerlerini desteklemek ve onlara fayda sağlamak için tasarlanmış atölye çalışmaları, kurslar veya web seminerleri gibi mesleki gelişim fırsatları sunun.

  • Topluluk katılımı ve desteği

Gün boyunca kadınların liderliğindeki yerel işletmeler veya hayır kurumlarıyla ekip kurun. Yerel kadın zanaatkarların ürünlerini sergileyen bir pazar düzenleyin veya kadınların davalarını savunan bir hayır kurumu için bağış toplama etkinliğine ev sahipliği yapın.

  • İç tanınma ve kutlama

Şirketinizdeki kadınların başarılarını takdir ederek günü kutlayın. Bir ödül töreni düşünün, hikayelerini dahili iletişimde öne çıkarın veya sosyal medyanızda onlara seslenerek takdir ve saygı kültürünün gelişmesine yardımcı olun.

Dünya Kadınlar Günü bir randevudan daha fazlasıdır. Bu, dünyanın her yerindeki kadınların inanılmaz başarısını ve etkisini öne çıkarmak için bir şans. Bu ilham verici insanların hikayeleri, dünyanın her yerindeki kadınların gücünü, kararlılığını ve sınırsız potansiyelini yansıtıyor.

Ancak kapsayıcılığın bir günlük bir olay olmadığını unutmayalım. Birlikte çalışarak eşitliğin sadece bir slogan değil, herkes için günlük bir gerçeklik olduğu bir kabul, onay ve teşvik ortamı geliştirebiliriz.

Daha fazla iş tavsiyesi ve işinizi daha dijital hale getirme konusunda rehberlik için V-Hub Dijital Danışmanlarımızla konuşun.