İş Sağlığı ve Güvenliği

İş sağlığı ve güvenliği gereklilikleri, çalışma kültürümüzün temel taşlarından biridir. Vodafone, topluma ve çevreye karşı olan duyarlılık ve sorumluluklarının bilinciyle, müşterilerine güvenli ürünler sunarken, çalışanlarına güvenli ve sağlıklı bir çalışma ortamı sunar. İş güvenliğini bir kurumsal kültür haline getirmiş olan Vodafone, Sağlık, Güvenlik, Çevre ve Refah kapsamındaki çalışmalarını en üstün standartlarda sürdürmekte olup, bu konuda iletişim sektörünün standartlarını oluşturmakta ve sektöre liderlik etmektedir.

Amacımız; tüm çalışma arkadaşlarımız ve paydaşlarımızın sağlıklı ve güvende olmasını sağlamaktır. Bu kapsamda çalışma arkadaşlarımız ile birlikte, çözüm ortaklarımız, müşterilerimiz, ziyaretçilerimiz ve hatta sevdiklerimiz ve ailelerimizi de kapsayan bu büyük topluluğu; sağlığımız, güvenliğimiz ve refahımız ile ilgili düşünmeye ve bu konuda aksiyon almaya teşvik ediyoruz. Bu konuda herbimize ayrı ayrı görevler düşüyor çünkü #birliktebaşarırız!

İş Sağlığı ve Güvenliği Kültürü

 

İş güvenliği kültürümüz gereği 2009’dan bu yana gerçekleştirdiğimiz doğrudan tüm yatırım ve uygulamalar ile hem iş süreçlerimizin olası kazalar nedeniyle aksamasını önlüyor, kaybedilen iş günlerinin azalmasını sağlıyor, hem de daha nitelikli ve kalifiye işgücüyle çalışabilmemize, çalışanların bağlığı ve deneyiminin olumlu yönde artmasına ve verimliliğe katkı sağlıyoruz. Yurt genelinde 30 kişilik profesyonel ekibimizle çalışmalarımıza ilk günkü heyecan ile devam ediyoruz.

placeholder

Vodafone Mutlak Kuralları

 

Nasıl çalıştığımız ve çalışırken nasıl davrandığımız kendi ve çevremizdekilerin sağlığını ve güvenliğini çok büyük ölçüde etkiler ve çok önemlidir. Bu nedenle Vodafone 8 Mutlak Kural'a uyma ve uyulmasını sağlamak temel bir davranış biçimi ve zorunluluktur. Mutlak kurallar, kazaların, yaralanmaların ve hatta çok ciddi kayıpların en yaygın nedenlerine odaklanarak; MUTLAKA yapmamız gerekenler ile ASLA yapmamamız gerekenleri bize hatırlatmaya yardımcı olurlar.

 

1. Mutlaka araç içinde emniyet kemeri takın!
2. Asla araç kullanırken hız limitlerini aşmayın!
3. Asla işyerinde ve araç sürerken uyuşturucu ve algılamayı kısıtlayıcı ilaç kullanmayın!
4. Asla araç sürerken cep telefonu kullanmayın!
5. Yetkili veya uzman değilseniz, asla elektrikle ilgili çalışma yapmayın!
6. Yüksekte çalışırken gerekli tüm tedbirleri mutlaka alın!
7. Asla cadde ve yeraltı kazı alanlarında yetkisiz çalışma yapmayın!
8. Enerji hatlarına yakın mesafede çalışırken mutlaka yalıtımlı ekipman kullanın ve güvenli mesafeyi koruyun!

 

Buraya  tıklayarak Vodafone Mutlak Kurallar görseline ulaşabilirsiniz.

placeholder

placeholder

Mutlak Kural Komitesi

 

Mutlak kurallar hem tüm çalışma arkadaşlarımızın bireysel olarak hem de ekip arkadaşları ve çözüm ortakları için takip etmeleri gereken ve asla ihlal edilmemesi gereken en önemli iş güvenliği konularından biridir. Bu sebeple her ay, mutlak kural ihlallerini incelemek için bir araya geliyor ve yaşanan olayları detaylıca inceliyoruz. 

Eğitimler

 

İşimizin ve çalışma arkadaşlarımızın sağlığı ve güvenliği için faaliyet gösterirken, çalışma arkadaşlarımıza yaptığımız en büyük yatırımlardan birinin iş güvenliği eğitimleri olduğunu biliyoruz. Bu nedenle hem genel sağlık ve güvenlik konularında hem de teknik konular başta olmak üzere bir çok alanda ve zamanda eğitimler düzenliyoruz. Başlıca eğitimlerim konularımızı ise şöyle sıralayabiliriz.

 

Temel İş Sağlığı ve Güvenliği Eğitimi: Genel (çalışanın hak ve sorumlulukları), teknik ve sağlık olarak 3 ana bölümden oluşur. Tüm çalışanlarımız için hazırlanmıştır ve zorunlu eğitimler katagorisindedir. Succesfactor platformu üzerinden ulaşılabilir.

 

Uzaktan ve Evde Güvenli Çalışma Eğitimi: Hibrit ve esnek çalışma modelimiz ile ofis dışından gerçekleştirdiğimiz tüm çalışmalarda alınacak sağlık ve güvenlik önlemleri hakkındaki eğitimdir.  Tüm çalışanlarımız için hazırlanmıştır ve zorunlu eğitimler katagorisindedir. Succesfactor platformu üzerinden ulaşılabilir.

 

Sürüş Güvenliği Eğitimleri: Sürüş değerlendirme ve güvenli sürüş eğitimi olarak 2 farklı şekilde verilir. Sadece araç sürücüleri için dizayn edilmiştir ve düzenli olarak tekrarlanır. Sürüş değerlendirme eğitimi bir çalışanımızın araç teslim almadan önce tamamlaması gereken ve sonunda sürüş testi de yapılan bir eğitimdir. Güvenli sürüş eğitimi ise daha kapsamlı ve teknik beceri gerektiren bir eğitimdir. 

 

Yüksekte çalışma Eğitimi: Her türlü yükseklikte yapılacak çalışmalar görev alan veya alması muhtemel çalışanlarımız için hazırlanan eğitimdir ve düzenli olarak tekrarlanır. Kapsamlı ve teknik beceri gerektiren bir eğitimdir. 

 

Diğer bazı eğitimlerimiz ise, ilkyardım eğitimi, Vodafone Mutlak Kurallar Eğitimi, pozitif iş güvenliği eğitimi, radyo-frekans güvenliği eğitimi ve diğer teknik eğitimlerdir.

placeholderplaceholder

Kaza Yönetimi

 

İş sebebiyle ortaya çıkan hastalıkları ve kazaları önleyebilmek için, tüm ramakkala ve kazaların uygun bir şekilde incelenmesi gerekir. Bunun için de yaşanan bu olayların zamanında ve uygun şekilde bildirilmesi yani raporlanması çok önemlidir. Kazalara sebep olan faktörler hakkında bilgi sahibi olunması, bu kazaların tekrarlanmasını önlemek için tedbir alabilmemize ve böylece sıfır kazalı bir iş kültürü yaratmamıza yardımcı olacaktır. Yaşadığınız kazaları en geç 24 saat içinde kazabildirimi@vodafone.com adresine bildirimeniz gerekir. Böylece etkili bir kaza inceleme çalışması yapabilir ve bir daha yaşanmaması için gerekli önlemler alabiliriz.Ayrıca kazalar ile birlikte karşılaşacağınız tüm tehlikeli durum ve davranışları bölge iş güvenliği uzmanlarına bildirebilirsiniz.

İş Sağlığı ve Güvenliği Değerlendirmesi

 

Vodafone'nda tedarikçi iş sağlığı ve güvenliği yönetimi satınalma süreci ile başlıyor. Vodafone ile çalışma isteyen tüm tedarikçiler için ihaleye katılmadan önce iş güvenliği ön değerlendirmesinden (standar RFQ) geçmeleri gerekiyor. Bu değerlendirme ile birlikte hem çözüm ortaklarımızın iş sağlığı ve güvenliği ile ilgili sahip oldukları kültürü öğrenme hem de Vodafone standartlarına uyum sağlayabilmeleri ile gerekli yönlendirmeleri yapabilme imkanı buluyoruz. 

 

2013 yılından beri çözüm ortaklarımız bu anlamda değerlendiriyor ve iş güvenliği kültürlerinin gelişimine katkıda bulunuyoruz. Birlikte çalışmaya devam ettiğimiz çözüm ortaklarımız ile bu değerlendirmeyi 2 yılda 1 kez tekrarlıyoruz.

placeholder

placeholder

Pozitif İş Güvenliği

 

Çözüm ortaklarımızn çalışmalarına hem destek oluyor hem de sürekli geliştirmek amacı ile denetliyoruz. Doğru olanı yapmaya odaklandığımız pozitif iş güvenliği kültüründe tespit edilen uygunsuz durum ve davranışlardan daha çok doğru yapılan işlere ve iyi uygulamalara önem veriyoruz. Bu iyi uygulamaları tüm ekosisteme yaymak için tüm paydaşlarımız ile paylaşıyor ve eğitimler ile destekliyoruz. Zaman içinde öne çıkan iyi uygulamalar ile uygunsuz durum ve davranışların azaldığını, operasyon ve organizasyonun daha güvenli ve mutlu hale geldiğini gözlemliyoruz.

Ekip Şefi Teşvik Programı

 

Saha çalışmalarındaki uygunsuzlukların önüne geçilmesi için denetimler akabinde uygunsuzluk tespit edilmesi halinde yüklenici firmalara çeşitli para cezaları kesilmektedir. Fakat bunun yanısıra, tek başına cezalandırmanın doğru bir yöntem olmadığı bilinci ile, ekiplerin güvenli çalışmalarını sağlamak için ayrıca “Ekip Şefleri Teşvik Programı” ödüllendirme sistemi hayata geçirilmiştir. Bu ödül programında ise İş Güvenliği kurallarına uyum sağlayarak çalışan ekip şeflerine ve ekip üyelerinin kendilerine kapsamlı ve adil bir değerlendirme sonucunda direkt olarak nakit para ödülü verilmektedir.

placeholder

placeholder

Eco Safe

 

Sürüş güvenliği, Vodafone’da kaza oranı en fazla olan yüksek riskli faaliyetlerimizden birisidir. Bu sebeple sürüş esnasında yaşanabilecek kazaları en aza indirmeyi hedefleyen bir program oluşturduk. Bu programla, güvenli sürüş alışkanlıklarını analiz edebilmekle beraber sürüş davranışlarına dair proaktif ve reaktif önlemler alabilmekteyiz. Aynı zamanda güvenli sürüşün yanı sıra karbon ayak izimizi de takip edebildiğimizi ve belli sürüş davranışlarına dikkat edersek bu karbon ayak izimizi de azaltabildiğimizi gördük. Güvenli ve ekonomik sürüş programının birleştiği bu sisteme Eco Safe adını vererek bir ödül sistemi oluşturduk. Eco Safe, Vodafone araç kullanıcılarının hız, ihlal süresi, kaza, güvenli ve ekonomik sürüş puanlarını otomatik hesaplayarak analiz edebilen ve sürücünün davranışlarını okuyabilmemizi sağlayan bir program olarak iş güvenliğinde önemli bir tool olmaktadır.

Wellbeing

 

HEPİYİ wellbeing markamız ve wellbeing ajandamız ile birlikte mental sağlıktan, fiziksel bütünlüğe, çevresel sağlıktan ergonomiye bir çok alanda çalışma arkadaşlarımız için en iyi wellbeing programlarını hayata geçiriyoruz. Programlardan haberdan olmak, detaylı bilgi almak ve devam eden programlara katılmak için saglikekibi@vodafone.com adresinden bizlere ulaşabilirsiniz.

placeholder

placeholder

Farkındalık Çalışmaları

 

HEPİYİ Wellbeing markamızı 2020 yılının başında ilan ettik ve o günden bu yana bu marka adı ile çok sayıda farkındalık çalışması gerçekleştirdik, gerçekleştirmeye devam ediyoruz. Bu çalışmalara örnek vermek gerekirse; sağlık aramaları, Workplace’den yapılan video serileri paylaşımları, alanında uzman konukların misafir edildiği webinarlar, sağlıklı yaşam programları, destek hatları gibi çalışmaları sayabiliriz.

.

Hepiyi Psikolojik Destek Hattı

 

Çeşitli gözlem ya da bildirimler ile destek almak isteyen veya ihtiyacı olan çalışma arkadaşlarımızı, alanında uzman psikologlar ile buluşturduk. 400’ün üzerinde gerçekleşen destek seansları ile çalışma arkadaşlarımıza mental sağlık olmak üzere birçok konuda çözüm fırsatı sunduk.

 

Tüm çalışma arkadaşlarımız ücretsiz olarak ihtiyaç duyduklarında +90 2123703040 numaralı telefondan çalışan destek programına ulaşabilirler.

placeholder

placeholder

Hepiyi Sağlıklı Yaşam

 

Çalışma arkadaşlarımızın sadece sağlıklı beslenmelerini ve sağlıklı kalmalarını hedeflediğimiz değil, ayın zamanda forma girerek fiziken tam bir iyilik halde olmaları için başlattığımız bu programda 330 seans online diyetisyen hizmeti sunduk. 12 ay boyunda 12 farklı konuyu işleyerek yine 12 eşsiz reçete paylaştık. İlave olarak ihtiyacı olan çalışma arkadaşlarımıza online personal trainer desteği verdik. 

Midemizin Efendisi

 

Dünya sağlık örgütü kriterlerine göre hazırladığımız kilo verme ve takip programımızda; şartları sağlayan her çalışanımıza, verdiği kiloyla orantılı olacak şekilde RedPoints vererek ideal kiloya sahip olmaları konusunda teşvik ediyoruz. Yüzlerce çalışma arkadaşımızın katıldığı bu programda her arkadaşımız en az 250’den en çok 2000 redpoints e varan ödül kazanıyor.

placeholder

placeholder

Ergonomi

 

Çalışma arkadaşlarımız ister ofisten ister uzaktan çalışsınlar, kullandıkları iş araçları, çalışma şekilleri ve çevrelerinin ergonomik şartlara uygun olmasını önemsiyoruz. Bu kapsamda tüm çalışma arkadaşlarımıza standart olarak verilen headset vb. iş araçları dışında ergonomik araçların desteklenmesi amacı ile "ergonomi nakdi yardımı" yapıldı. Yine bu konuda risk ve tehlikeleri tanımak ve gerekli önlemleri belirlemek konusunda bilgilerimizi arttırmak amacı ile "Evden ve Uzaktan Güvenli Çalışma Eğitimi" ni zorunlu eğitimler katagorisinde çalışma arkadaşlarımızın istifadesine sunduk.

Hepiyi Dijital Uygulamalar

 

Çözüm ortağımız Studio+ ile birlikte, canlı iyi yaşam formu olan ve aynı isimdeki dijital uygulamayı tüm çalışma arkadaşlarımızın kullanımına sunduk. Tamamı canlı ve interaktif olan dersler ile birlikte çalışma arkadaşlarımız; mindfulness, fitness, yoga, beslenme, kişisel gelişim, psikoloji, hobi kulüpleri, günlük tutma, aile ve çocuk, astroloji gibi farklı başlıklarda 200 uzman ve 2800 farklı derse erişim sağlayabiliyor, ortak ilgi alanlarındaki kişilerle pratik yapabiliyor ve soru sorabiliyorlar.

placeholder

Yardıma ihtiyacınız var mı?
TOBi Chat
Sohbeti bitirmek istediğinize emin misiniz?
Sohbeti kapatırsanız, tekrar girdiğinizde sohbet baştan başlatılacaktır.
Sohbeti bitir
Sohbette kal
Beklenmedik bir hata oluştu.
Başlat
Bitir