Discord Nasıl Kullanılır

23 Ekim 2023

Discord Nasıl Kullanılır

Discord kullanımı günden güne artarak milyonlara ulaştı. Discord ücretsiz oluşu ve  rahatlıkla kullanılabilmesi ile ön plana çıktı. Keyif aldığın şeyleri arkadaşlarla paylaşmak ayrı bir güzel mantığı Discord’u daha da popüler hale getirdi. Discord için kısaca online bir sohbet platformu denilebilir. Fakat asla bu kadarla kalmıyor. Discord ile yapılabilecekler listesi uzayıp gidiyor. Discord’dan efektif bir şekilde yararlanabilmek için de kullanım anlamındaki püf noktaları bilmek gerek. Bu anlayış ile yazımızda ‘’Discord nasıl kullanılır?’’ ve ‘’Discord kullanmak için ne yapmalı?’’ gibi sorulara yanıt verdik.

 

Discord Kullanım Kılavuzu

 

Discord’da birçok özellik bulunuyor. Discord’u aktif ve verimli şekilde kullanmak için bu özelliklerden yararlanmak oldukça önemli. O sebeple Discord kullanırken karşına çıkabilecek her detayı atlamadan anlatmaya çalıştığımız özel bir liste hazırladık.

 

1.   Discord Durum Ayarlama

 

Discord’da müsaitlik durumunu ifade etmek için ibareler yer alıyor. Örneğin, çevrimiçi veya görünmez gibi. Bunların yanı sıra rahatsız etmeyin veya boşta gibi seçenekler de var. Bunlardan yararlanarak, yaptığın bir iş esnasında bölünmekten kurtulabilirsin.

 

2.   Sunuculara Katılma- Sunucu Oluşturma

 

Discord’da mevcut sunuculara katılabileceğin gibi kendi sunucunu da oluşturabilirsin. Bir sunucuya katılmak için, sunucu adının üzerine tıklayıp, katıl demen yeterli. Oluşturmak için ise ekranın sol köşesinde yer alan ‘’+’’ işaretine tıklayacaksın.

 

3.   Discord İkonlarını Tanıyalım!

 

Discord’da beş farklı durum ikonu bulunuyor. Bu ikonlar, mor, yeşil, kırmızı, sarı ve gri renkte. Her biri de farklı bir anlama sahip. Örneğin; yeşil müsait, mor yayında ve gri de çevrimdışı olduğunu belli ediyor.

 

4.   Kullanıcı Adını Değiştirmek

 

Kullanıcı adını dilediğiniz gibi değiştirebilirsin. Farklı sunuculara katıldığında, kullanıcı adını değiştirmek isteyebilirsin. İş alanında daha resmi bir ada sahip olmak isteyip, arkadaş ortamında daha esprili bir kullanıcı adı tercih edebilirsin. Sunucu ayarlarındaki menüden bu işlemi kolaylıkla gerçekleştirebilirsin.

 

5.   Discord Üzerinden Ekran Paylaşımı

 

Discord ile ekranını dilediğin kişi veya kişilerle paylaşabilirsin. Canlı yayındayken, ekranın üzerinden sunucudaki kişilere paylaşım yapabilirsin. Bu sayede görseller üzerine konuşabilir veya tek bilgisayar üzerinden onlarca kişi film izleyebilirsin. İş alanında yapacağın sunumlarda da veya okul ödevlerinde de aynı işlemi uygulayarak, pratik bir kullanım sağlayabilirsin.

 

6.   Görüntülü Arama

 

Discord için online bir sohbet platformu demiştik. O yüzden sohbetin her türlüsü Discord’da. Uzakta olan sevdiklerinle görüntülü konuşmak Discord ile çok kolay. Bilgisayar kamerasına erişim izni vererek, görüntülü konuşmalarını Discord üzerinden yapabilirsin.

 

Vodafone FreeZone oyun severlerin her zaman yanında! Vodafone FreeZone’a gelen oyuncular, sınırsız oyunların tadını çıkarıyor ve internetinden yemeden diledikleri oyunu oynuyor. FreeZone Genç Red Tarifeleri, üç ay ücretsiz PC Game Pass kullanım hakkının yanında daha pek çok avantaj sunuyor. Genç Red tarifelerinden kendine uygun olanı seç ve başta Discord olmak üzere onlarca popüler uygulamayı internetinden yemeden kullan!

 

İnternetini kafana takmadan Discord’da özgürce takılabileceğin FreeZone tarifelerini hemen incele!

 

Teklifleri Gör!