Yeşile Saygı mobil uygulamamızı buradan indirebilirsiniz.
Daha yeşil bir dünya için aşağıdaki ipuçlarından faydalanabilirsiniz.
Madde: 1 Ulaşımda mümkün olduğunca toplu taşımayı tercih edebilirsiniz. Bireysel ulaşım fosil yakıt tüketimini artırarak küresel ısınmaya neden oluyor.
Madde: 2 Kâğıt fatura yerine elektronik fatura kullanabilirsiniz. Zarflarından bile çıkarılmayan faturalar nedeniyle her yıl binlerce ağaç boşuna kesilmiş oluyor.
Madde: 3 Atıklarınızı ayrıştırıp geri dönüşüm noktalarına bırakabilirsiniz. Cam, kağıt ve metal gibi ayrıştırılarak yeniden kullanılabilir maddeler atıklarımızın önemli bir bölümünü oluşturuyor.
Madde: 4 Cep telefonunuzu ve diğer elektrikli aletleri gereksiz yere prize takılı tutmayabilirsiniz. Bekleme durumundaki elektronik aletler önemli miktarda enerjiyi boşa tüketiyor.
Madde: 5 Kullandığınız ürünlerin sürdürülebilir biçimde üretilmiş olmasına dikkat edebilirsiniz. Bilinçli tüketim üreticileri sorumlu davranmaya zorluyor, satın aldığımız ürünlerin etiketlerinde sürdürülebilir ibaresi olması önem teşkil ediyor.
Madde: 6 Hayatın temeli olan suyu tasarruflu kullanacağım. Sadece ihtiyacım kadar su kullanarak en önemli yenilenebilir kaynağımızı gelecek nesiller için koruyabilirim.
Madde: 7 Kullanmadığınız cep telefonlarınızı ihtiyacı olanlara verip, kullanılmayacak durumda olan cep telefonu ve bataryalarınızı ise geri dönüşüm noktalarına götürebilirsiniz. Cep telefonları ve bataryalarında bulunan zararlı maddelerin çevreye yayılması çevre kirliliğine sebep oluyor.
Madde: 8 Evinizde enerji verimli aydınlatma ve ev aletleri kullanmaya dikkat edebilirsiniz. Tasarruflu ampuller ve ekonomik yıkama programları kullanmak, çamaşır ve bulaşık makinelerini tam dolduğu zaman çalıştırmak elektrik tüketimini azaltıyor.
Madde: 9 Toplantılarınızı telefon ve telekonferansla yaparak iş seyahatlerinizi olabildiğince azaltabilirsiniz. Mobil iletişim, iş seyahatlerini ve buna bağlı karbon salımını azaltarak çevreye katkı sağlıyor.
Madde: 10 Doğada bıraktığınız ayak izini dengelemek için ormanlarımıza ve doğal kaynaklarımıza katkıda bulunabilirsiniz. Gelecek kuşaklara yaşayan bir dünya bırakmak için bireysel sorumluluk üstlenmenin ve koruma çalışmalarına katkıda bulunmanın önemi her geçen gün artıyor.
Sen de formu doldurarak
geleceğe imzanı at
* Hata Metni
Sürdürülebilirlik ile ilgili SMS ve email üzerinden
düzenli bilgi almak istiyorum