Vodafone İş Ortağım

Yükleniyor

Ford Otosan

Ford Otosan, Vodafone M2M çözümleri ile müşterilerine %20’ye varan yakıt tasarrufu imkanı sunuyor.

Ford Otosan, Filobil - Filo Yönetim Sistemi’nde Vodafone’un 20 yıllık global tecrübesinin ürünü Makineler Arası İletişim teknolojisinden yararlanma kararı aldı. Sistem ile hem araçların kullanım bilgilerinin anlık takibi sağlanıyor hem de işletim giderleri düşürülerek filo araçlarında %20’ye varan yakıt tasarrufu sağlanıyor.İhtiyaç:

Ford Otosan, Türkiye otomotiv sektörünün 11 yıldır aralıksız lideri ve aynı zamanda Ar-Ge’ye en yüksek yatırımı yapan otomotiv şirketi. Bu özelliği ve kabiliyeti ile ağır ticari araçta Ford’un küresel mühendislik merkezi olarak çalışıyor. Odağında yer alan müşteri memnuniyeti vizyonu doğrultusunda, müşterilerine satış sonrası kolaylık sağlayacak ve işlerinde verimlilik yaratacak çözümler üzerine çalışıyor. Müşterilerinin en büyük gider kalemleri olan olan yakıt ve bakım giderlerini takip ederek bu maliyetlerini düşürmek amacıyla Filobil-Filo Yönetim Sistemi’ni Vodafone İş Ortağım ile beraber lanse ediyor.


Çözüm:

Vodafone’nun sağladığı M2M olanaklarıyla hayata geçirilen sistemde alınan veriler, hem filo sahibi müşterilere, hem de Ford Cargo servislerine iletiliyor. Araç bilgileri online olarak takip edilebiliyor. Böylece eş zamanlı bilgilendirme yapılıyor. Araçtan alınan anlık bilgiler, Ford Otosan müşterilerinin araç bakımlarını gerçekleştiren servislere iletiliyor. Bu bilgiler doğrultusunda gerçekleştirilen bakım, araç ömürlerinin uzamasını sağlıyor. Araç yatırımlarının geri dönüşünü de hızlandırıyor. Yüksek devirde araç kullanmak, çok sık fren yapmak veya gereksiz vites değiştirmek gibi araçta yakıt tüketimine ve araç ömrüne olumsuz etki eden sürücü davranışları da bu sistem sayesinde kontrol edilebiliyor.

Fayda:

Sistem, bu özellikleriyle sürücü davranışlarını düzeltecek önlemler almayı kolaylaştırıyor. Araç ve sürüş güvenliğine zemin oluşturuyor. Tüm bu bilgiler raporlanıyor ve araç sürüş detayları ile ortaya çıkan sürücü profilleri, şirketlerin sürücü eğitimlerini yeniden düzenlemesine fırsat tanıyor. M2M teknolojisi sayesindearaç ve filo sahipleri, işletme masraflarının yüzde 60’ını gözden geçirebiliyor böylece yakıtta ise yüzde 20’lere varan tasarruf sağlanıyor.