Vodafone İnsan Kaynakları

Yükleniyor

Vodafone'da Yetenek Yönetimi

Yetenek Yönetimi, yüksek potansiyelli kişilerin Vodafone bünyesine katılması ya da Vodafone bünyesindeki yüksek potansiyelli kişilerin tespit edilmesi ile başlayıp, bu kişilerin gelişimi ve liderlik rollerine hazırlanması ile devam etmektedir.

Vodafone, iş hedeflerini sürekli olarak gerçekleştirmek ve geleceğin liderlerini bünyesinden çıkarmak için yetenek yönetimini önemli önceliklerden birisi olarak konumlamakta, bu alanda global ve lokal olarak ciddi yatırımlar yapmaktadır. Bu süreç kapsamında Vodafone Türkiye bünyesinde çeşitli uygulamalar sürdürülmektedir:

Global bir süreç olan Gelişim Kurulları, yüksek performansın ve yeteneğin fark edildiği, liderlik pozisyonları için geliştirildiği bir kurum kültürü yaratma açısından kritik bir öneme sahiptir. Bu kapsamda Vodafone Türkiye'nin yetenek ve yetkinlik açısından resmini net olarak çekebilmek için, Gelişim Kurulları fonksiyonlardan başlayarak bütün şirketin yetenek analizini gerçekleştirecek toplantılar şeklinde yürütülmektedir.

Gelişim kurulları aracılığı ile yönetim seviyesindeki çalışanlarımızın gelişimlerini gözden geçirmekte, yüksek performans ve potansiyel sergileyen çalışanlarımızı belirleyerek bu çalışanların bireysel gelişim ihtiyaçlarını tartışmakta ve "Inspire", "Virtual Business Challenge", "Rising Star" gibi global yetenek programları için değerlendirmekteyiz. Gelişim kurulları aracılığı ile şirketimizin sahip olduğu yetenek ve organizasyon kapasitesini de net bir şekilde görebilmekte, liderlik kadroları için sağlam yedekleme planları oluşturabilmekteyiz.

Gelişim Kurulları uygulamada, farklı seviyelerden yöneticilerin bir araya gelerek çalışanların kısa ve uzun vadede performans ve potansiyellerini tartıştıkları toplantılar şeklinde gerçekleşir. Performans Yönetimi, İşe Alım ve Yerleştirme gibi süreçlerle de bağlantılı olarak yürütülen Gelişim Kurulları her yıl tekrarlanmaktadır.

Çalışanlarımızı devam eden yüksek bir performans sergilemeleri için belirtmiş olduğumuz koşullarda motive ederiz, yüksek değer üreten çalışanlarımızın şirkette kalması ve üretken olması için şeffaf bir ortamda kişisel / mesleki gelişimlerine destek oluruz.

INSPIRE Yetenek Programı
Vodafone'nun organizasyonu sürekli olarak ileriye götürecek liderler yetiştirme hedefi doğrultusunda global olarak oluşturulan INSPIRE Yetenek Programı, istikrarlı olarak yüksek performans gösteren ve potansiyel sergileyen yöneticilere yönelik bir programdır. Program katılımcılarında Vodafone Türkiye Gelişim Kurulu toplantısında VF Türkiye liderlik ekibi tarafından aday gösterilmiş olma, uluslar arası çalışma kısıtının bulunmaması (mobilite) ve global seçme sürecinde dış bir danışmanlık firması tarafından gerçekleştirilen ölçümlerde başarı gösterme gibi şartlar aranır.

Inspire programına katılmaya hak kazanan katılımcılar bir yıl süresince bir yandan farklı eğitim modüllerine katılırken, diğer yandan da koçluk alma, liderlik becerilerini geliştirme, gelişim amaçlı olarak farklı global projelerde görevlendirilme gibi olanaklara sahip olurlar. Programın önemli getirilerinden biri de global bir network oluşturma, Vodafone'un en üst düzey yöneticileri ile tanışabilme ve global yetenek havuzunun bir parçası olarak kendini gösterebilme şansıdır. Vodafone Türkiye'nin 2008'den beri katılmakta olduğu program, başarılı Vodafone yöneticilerine potansiyellerini tam olarak ortaya koyabilmeleri için sunulmuş çok önemli bir gelişim fırsatıdır.

Virtual Business Challenge Yetenek Programı
Virtual Business Challenge (VBC), Vodafone'un yetenek havuzunda yer alan çalışanları için özel olarak tasarlanmış global bir online simülasyon yarışmasıdır. Rekabet ve öğrenmenin bir arada yaşandığı bir deneyim sunan VBC, katılımcılara Vodafone'un işleyişini, fonksiyonlarını ve müşterilerini daha iyi anlama fırsatı sağlar.

Vodafone Türkiye'nin 2007 yılından beri katıldığı VBC'de ülkemizi temsil edecek yarışmacılar, Gelişim Kurulu çıktıları doğrultusunda istikrarlı olarak yüksek performans gösteren ve yüksek potansiyel taşıyan çalışanlar arasından seçilir. Seçilen katılımcılar beş kişilik gruplar halinde diğer Vodafone şirketlerinden katılımcılarla yarışır, üç sanal yıl boyunca şirketlerinin liderlik ekibi rolünü üstlenirler. Bu süreçte şirketin farklı fonksiyonlarında alınan kararların birbirlerini etkileyişini ve nasıl sonuçlandıklarını ve şirketin kârlılığına nasıl etki ettiğini görebilme şansı yakalarlar. Müşterilerin ihtiyaç ve isteklerini analiz etmeyi de öğrenen yarışmacılar, bir telekom şirketini başarıya götüren faktörleri deneyimleyerek öğrenmiş olurlar. Gruplar, yarışmanın başlangıcından önce Liderlik Ekibi'nin kendi seçtikleri bir üyesinden yarışma boyunca sık sık bir araya gelerek koçluk alırlar. Birkaç ay süren yarışma boyunca her sanal yılın sonunda grupların başarıları değerlendirilerek bir sıralama yapılır ve yarışmanın bitiminde, şirketlerinin ulaştığı başarı sayesinde birinciliğe layık görülen grubun üyeleri, Vodafone Global web sitesi aracılığıyla duyurulur

Şifrenizi almak için S yazıp 7000'e ücretsiz SMS gönderin.