Yeşile Saygılı Kırmızı Manifestosu
Madde: 1 Evimde yalıtıma önem vereceğim ve toplu taşımayı kullanacağım. Verimsiz yalıtım ve bireysel ulaşım fosil yakıt tüketimini artırarak küresel ısınmaya neden oluyor.
Madde: 2 Kağıt fatura yerine elektronik faturayı tercih edeceğim. Zarflarından bile çıkarılmayan faturalar nedeniyle her yıl binlerce ağaç boşuna kesilmiş oluyor.
Madde: 3 Atıklarımı azaltarak ayrıştırıp geri dönüşüm noktalarına bırakacağım. Cam, kağıt ve metal gibi ayrıştırılarak yeniden kullanılabilir maddeler atıklarımızın önemli bir bölümünü oluşturuyor.
Madde: 4 Cep telefonumu ve diğer elektrikli aletleri gereksiz yere prize takılı bırakmayacağım. Bekleme durumundaki elektronik aletler önemli miktarda enerjiyi boşa tüketiyor.
Madde: 5 Kullandığım ürünlerin sürdürülebilir biçimde üretilmiş olmasına dikkat edeceğim. Bilinçli tüketim üreticileri sorumlu davranmaya zorluyor, satın aldığım ürünlerin etiketlerinde sürdürülebilir olarak üretilmiş olmalarına dikkat edeceğim.
Madde: 6 Hayatın temeli olan suyu tasarruflu kullanacağım. Sadece ihtiyacım kadar su kullanarak en önemli yenilenebilir kaynağımızı gelecek nesiller için koruyacağım.
Madde: 7 Kullanılmayacak durumda olan cep telefonu ve bataryalarımı geri dönüşüm noktalarına götüreceğim. Cep telefonları ve bataryalarında bulunan zararlı maddelerin çevreye yayılmasına engel olarak kirliliğin önüne geçebilirim.
Madde: 8 Evimde enerji verimli aydınlatma ve ev aletleri kullanmaya dikkat edeceğim. Tasarruflu ampuller ve ekonomik yıkama programları kullanarak, çamaşır ve bulaşık makinelerini tam dolmadan çalıştırmayarak elektrik tüketimimi azaltabilirim.
Madde: 9 Toplantılarımı telefon ve telekonferansla yaparak iş seyahatlerimi olabildiğince azaltacağım. Mobil iletişim iş seyahatlerini ve buna bağlı karbon salımını azaltarak benim ve şirketimin karbon ayak izini küçültmeye katkı sağlayacağım.
Madde: 10 Doğada bıraktığım ayak izini dengelemek için ormanlarımıza, doğal kaynaklarımıza katkıda bulunacağım. Gelecek kuşaklara yaşayan bir dünya bırakmak için bireysel sorumluluk üstlenmenin ve koruma çalışmalarına katkıda bulunmanın önemini biliyorum.
Sen de formu doldurarak
geleceğe imzanı at
* Hata Metni
Sürdürülebilirlik ile ilgili SMS ve email üzerinden
düzenli bilgi almak istiyorum